اخد تابعیت ترک نوزادان متولد ترکیه

اخد تابعیت ترک نوزادان متولد ترکیه

اخد تابعیت ترک نوزادان متولد ترکیه

اخذ تابعیت ترک نوزادانی که در ترکیه متولد شده اند بستگی به شرایط پدر و مادر دارد . برای اخذ تابعیت ترک نوزاد متولد شده یکی از والدین باید ترک باشند . تابعیت ترک نه بر حسب تولد ، بلکه بر مبنای ملیت ترک یکی  از والدین به نوزاد اهدا میگردد.

در ثبت هویت نوزادان متولد شده در ترکیه که به دلیل پدر یا مادر (و یا هر دو) خارجی ، جزو اتباع خارجی هستند ، در صورتی که پدر تبعه خارجی باشد ، چنانچه مادر نوزاد ترک باشد ، از بدو تولد نوزاد شهروند ترک محسوب می شود . در صورتی مادر تبعه خارجی و پدر ترک باشد ، نوزاد متولد شده از پدری ترک در ترکیه می تواند دارای شناسنامه تنظیم شده در ترکیه باشد . تحت این شرایط نوزاد متولد شده در ترکیه علاوه بر کسب تابعیت ، در دریافت شناسنامه نیز مانعی نخواهد داشت .

همانگونه که ذکر شد ، با اطلاع رسانی پدر یا مادر به کودک شناسنامه داده خواهد شد. مطابق قانون تابعیت ماده۷/۳ صدور شناسنامه برای نوزاد متولد شده از مادری با تابعیت خارجی طی رابطه خارج از ازدواج چنین می باشد : فرزندی که از پدر ترک و یا مادری غیر ترک در رابطه ای خارج از ازدواج به دنیا بیاید ، در صورتی که اصول و اساس مربوط برای ایجاد نسبیت به جای آورده شود می تواند تابعیت ترک را کسب کند . تصحیح نسب فرزندی که خارج از ازدواج از مادری غیرترک به دنیا آمده ، اثبات پدر به واسطه حکم رسمی ، چنانچه با یکی از روش های شناخت نسبیت با شهروندی ترک مرتبط باشد ، از بدو تولدش شهروند ترک محسوب خواهد شد .

در چنین وضعیتی شرط به جا آورده شدن اساس ایجاد نسبیت وجود دارد . در این شرایط برای صدور شناسنامه ترک هیچ مانعی وجود نخواهد داشت . صدور شناسنامه نوزادی که با تولد تابعیت ترک را کسب کرده ، مستلزم به جای آوردن تعهد اطلاع رسانی می باشد .

ماده ۸ قانون تابعیت برای فرزندان متولد شده در ترکیه که تابعیتشان را از طریق پدر یا مادر نمی توانند کسب کنند :
کودک متولد شده در ترکیه که به دلیل پدر یا مادر خارجی خود نمی تواند با تولد تابعیت هر نوع کشوری را کسب کند ، از بدو تولد شهروند ترک محسوب می شود . در چنین شرایطی کودکی که شهروند ترک محسوب می شود می تواند شناسنامه ترک دریافت کند . برخلاف روند موجود در برخی کشورهای دیگر، تحقق رویداد تولد مستقیم برای کسب شهروندی به تنهایی کفایت نمی کند . همانگونه که در بالا شرح داده شد برای صدور شناسنامه کودکانی که در ترکیه متولد می شوند ، ارتباط مستقیمی با کسب تابعیت ترک دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید