مبادلات تجاری ترکیه

افزایش ۴۰ درصدی مبادلات تجاری ترکیه و ازبکستان

مبادلات تجاری ترکیه و ازبکستان ۴۰ درصد افزایش داشته است

مبادلات تجاری ترکیه و ازبکستان در سال ۲۰۱۸ چهل درصد افزایش داشته است

در گفتگوی تلفنی میان روسای جمهور ازبکستان و ترکیه، شوکت میرضیایف و رجب طیب اردوغان، در خصوص تعمیق روابط، شراکت راهبردی و همکاری های سودمند صحبت شد.

در این صحبت در خصوص گسترش مبادلات سودمند تاکید شد و بیان شد که حجم مبادلات بازرگانی با سرعت در حال افزایش می باشد. این حجم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴۰ درصد افزایش داشته است.

رؤسای جمهور بر اهمیت اجرایی کامل توافقات در سطح عالی در زمینههای سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، مالی، فرهنگی و انسانی و دیگر حوزهها تاکید کردند.

رؤسای جمهور این دو کشور در پایان صحبت های خود مجددا آمادگی خود را برای کمک به تحکیم بیش از پیش شراکت راهبردی و گسترش همکاریهای همه جانبه اعلام کردند.

هم اکنون در ازبکستان ۶۵۵ شرکت مشترک با حضور سرمایه سرمایه گذاران ترکیه فعالیت میکنند که ۲۷۰ واحد آن در سال گذشته میلادی ایجاد شده است.

همچنین تبادلات فرهنگی در حال توسعه است و همکاریهای متقابل در زمینه گردشگری گسترش یافته است.

طی یک سال اخیر تعداد گردشگران ترک در ازبکستان ۲ برابر افزایش یافته است و مبادلات تجاری ترکیه با ازبکستان افزایش داشته است.

فقط در سال ۲۰۱۷ میلادی در ازبکستان بیش از ۲۰ شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران ترکیه ایجاد شده است.

امروز در ازبکستان با حضور شرکتها و بانکهای ترکیه طرحهای بزرگی از جمله ایجاد تولیدات فن آوریهای پیشرفته، مدرنیزه کردن زیربناهای انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا میشود.  

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید