مخالفت ترکیه با اردوهای اویغور چین

مخالفت ترکیه با اردوهای اویغور چین

ترکیه خواستار جمع کردن اردوگاههای اجباری اویغورها شد

ترکیه در پی واکنش به مرگ دو تارنواز و موسیقی دان برجسته ایغور، عبدالرحیم هیات خواستار برچیده شدن ادوگاه های ایغورها شد. حدود یک میلیون مسلمان ترک در این اردوگاه ها اسکان داده شده اند. چین ضمن انتقاد از مقامات ترکیه اعلام کرد که ترکیه باید اتهامات نادرست خود را پس بگیرد.

سفارت چین در آنکارا گفته است چین و ترکیه هردو در حال مبارزه با تروریسم هستند و به دنبال دوگانگی در مبارزه با تروریسم نیستیم و با آن مخالفت میکنیم. ما به طرق قانونی با افراط گرایی و تروریسم مبارزه میکنید و امیدواریم ترکیه اتهامات دروغین خود را پس بگیرد.

چین ادعا میکند که این اردوگاهها کمپ های کاری بوده و هدف از برپایی آن مبارزه با تروریسم و در عین حال آموزش به ایغورها می باشد.

ترکیه اما در بیانیه خود این کمپ ها را مانند کمپ های اجباری دوران آلمان نازی دانسته و خواستار جمع آن می باشد. ایغولها مسلمانان ترک زبان هستند که در شمال غرب چین سکونت دارند و در چند دهه گذشته درگیری های بی شماری با پکن داشته اند و دولت چین را وادار به اتخاد تمهیدات امنیتی و حضور گسترده نظامیان در این منطقه کرده است.

ترکیه در بیانیه خود گفته است که «برای همه واضح و مبرهن است که در ترکیه بیش از یک میلیون ایغور ترک زبان دستگیر شده و در این کمپ ها شکنچه میشوند. این کار مانند راه اندازی مجدد اردوگاه های کار اجباری زمان نازی ها بوده و موجب شرمساری بشریت است

ترکیه در این بیانیه به مرگ استاد عبدالرحیم هیات اشاره کرده و برپایی چنین اردوگاه هایی را نقض حقوق بشر برشمرده است.

اما فعالان حقوق بشر میگویند ایغورهای مسلمان بدون هیچ اتهام موثقی به این بازداشتگاهها فرستاده شده اند و گاه تنها به علت طفره رفتن از دادن آزمایش اجباری ژنتیک، یا صحبت کردن به زبان ایغوری (که ریشه ترکمانی دارد) و یا حتی فقط به علت مشاجره با مقامهای دولت مرکزی به این اردوگاهها فرستاده شدهاند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید