گواهینامه رانندگی ترکیه

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه

گواهینامه رانندگی ترکیه

یکی از شروط اصلی کسب گواهینامه در کشور ترکیه داشتن اقامت حداقل یک ساله این کشور می باشد. در صورت داشتن این اقامت میتوانید برای اخذ گواهینامه اقدام نمایید. پس از کسب گواهینامه ترکیه شما میتوانید مانند کیملیک از این مدرک استفاده کرده و در تمام بخش ها از آن استفاده نمایید.

برای کسب گواهینامه ابتدا باید با اصل گواهینامه رانندگی ایران خود و پاسپورت و اصل شناسنامه به سفارت یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران مراجعه نموده و گواهینامه ایرانی خود را ترجمه نمایید. برای انجام اینکار نیاز به دو قطعه عکس، پر کردن فرم سفارت و پرداخت ۱۰ یورو هزینه. پس از انجام این موارد مدارک شما ظرف مدت دو یا سه روز کاری آماده شده و میتوانید با مراجعه به سفارت آن را دریافت کنید.

در مرحله بعد شما باید با مراجعه به اداره «کایماکاملیک» یا همان فرمانداری به بخش «آپوستل» مراجعه کرده و در آن قسمت این ترجمه را تایید آپوستل نمایید. این مرحله نیاز به هزینه یا مدرک خاصی جز مدرک شناسائی شما ندارد و بیشتر از چند دقیقه زمان نمی خواهد.
مدرک بعدی که شما نیاز دارید گزارش پزشکی از یک کلینیک دولتی یا غیر دولتی است. این گزارش شامل یک بررسی کلی مانند فرمهایی که از شما در مورد سوابق بیماری، جراحی، سیگار و غیره سوال می پرسند می باشد. طبیعتا این فرم را پر میکنید و توسط دکتر معاینه ساده و سرپایی می شوید. همچنین آزمایش چشم می شوید. در آخر یک آزمایش خون نیز از شما به عمل می آید که نتیجه این آزمایشها را نیز به مدارک خود اضافه میکنید. این مرحله کلا یک ساعت زمان میخواهد. هزینه گزارش پزشکی ۴۵ لیر بابت گزارش پزشکی و ۱۵ لیر بابت کارت گروه خون خواهد بود.
در مرحله بعد جهت اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه باید به اداره مالیات یا «ورگی» مراجعه نموده و مبلغ حدودا ۳۰۰ لیر به حساب دولت تحت عنوان «اهلیت» واریز نمایید.
دقت کنید که برای تحویل مدارک خود به اداره پلیس باید ابتدا از آدرس زیر یک وقت یا «راندوو» اخذ کنید که معمولا برای فردای آن روز هم وقت می دهد.
http://e-randevu.iem.gov.tr
در این قسمت مدارک آماده شده تا الان را بهمراه کارت اقامت ترکیه و پاسپورت و اصل گواهینامه رانندگی ایرانی خود در زمان گرفته شده به اداره پلیس در آدرس زیر برده و به پلیس مربوطه تحویل می دهید.
پس از بررسی مدارک باید اثر انگشت بدهید که در همان مرکز طی ده دقیقه انجام می شود. دقت کنید که در تمامی مراحل شما نیاز به تعداد کافی عکس از خود خواهید داشت. بنابراین تعداد کافی عکس از خود گرفته و همراه خود داشته باشید.
پس از انگشت نگاری و تحویل مدارک به شخص مربوطه باید مبلغ ۱۲۰ لیر دیگر هم اینجا نقدا پرداخت نمایید. بعد از پرداخت این مبلغ از شما خواسته می شود که نمونه امضاء روی گواهینامه رانندگی ترکیه خود را به آنها بدهید. سپس از شما خواسته می شود که طی چند روز آینده برای دریافت گواهینامه خود به همان مرکز مراجعه نمایید.
گواهینامه رانندگی ترکیه بدون تاریخ و مادام العمر می باشد و تقریبا بعد از کارت نفوس ترکیه معتبرترین کارت شناسایی در ترکیه می باشد. بنابراین داشتن این کارت می تواند بسیار مفید باشد. اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه شدیدا به هم میهنان عزیز که در ترکیه مقیم می باشند توصیه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید