گفتگوی اردوغان و پوتین

اردوغان و پوتین در مورد روسیه گفتگو کردند

گفتگوی اردوغان و پوتین در مورد روسیه

رییس جمهوری ترکیه و روسیه در خصوص شرایط سوریه و منطقه امنیتی شمال آن با یکدیگر گفتگو کرده و درباره بحران سوریه مذاکره کردند.

این ملاقات که روز چهارشنبه در مسکو روی داد با محوریت اصلی مسائل سوریه و منطقه امنیتی شمال آن برگزار شد.

ترکیه در خصوص تسلط شبه نظامیان کرد بر مناطق مرزی سوریه نگران است و با خروج دو هزار نیروی اعظامی آمریکا از این کشور مشکلات امنیتی تشدید شد.

دولت ترکیه، که با چند دهه شورش گروههای کرد جداییطلب مواجه بوده، نیروهای کرد سوری را به ارتباط با این گروهها متهم کرده و تسلط آنها بر خاک سوریه را تهدیدی برای امنیت خود دانسته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است که خروج نظامیان آمریکایی از سوریه به معنی آن نیست که کردهای متحد آمریکا در معرض خطر تهاجم ترکیه قرار خواهند گرفت. او به ترکیه پیشنهاد کرده است تا در نواحی کردنشین شمال سوریه یکمنطقه امنیتیایجاد شود با این هدف که ترکیه ضمن نظارت بر فعالیت نیروهای کرد، از عدم دخالت آنان در عملیات خصمانه در خاک ترکیه اطمینان حاصل کند.

در حالیکه روسیه و ترکیه نقش رهبری تحولات سوریه را برعهده گرفتهاند نگرانیهایی در مورد کمرنگ شدن نقش جمهوری اسلامی ایران ابراز شده است

روسیه با ایجاد چنین منطقهای مخالفت کرده و تاکید داشته است که تمامی خاک سوریه باید در کنترل دولت مرکزی قرار گیرد. چندی پیش، نیروهای کرد از بیم حمله ترکیه از دولت سوریه خواستند تا بخشهایی را که در کنترل داشتند تحویل بگیرد که از جمله شامل شهر منبج بوده است.

علاوه بر ترکیه و روسیه، جمهوری اسلامی ایران و حزبالله لبنان نیز نقشی مهم در جنگ سوریه ایفا کردهاند و به خصوص تا قبل از ورود روسیه به این جنگ، شبهنظامیان حزبالله و نفرات اعزامی از ایران در کنار ارتش سوریه و متحدان آن با مخالفان بشار اسد درگیر جنگ بودند.

اگرچه روسیه همواره بر نقش مهم ایران در ترسیم آینده سوریه تاکید نهاده، اما به نظر میرسد که با افزایش اقتدار دولت مرکزی سوریه و کاهش نیاز به حمایت نظامی ایران، نقش جمهوری اسلامی در آن کشور کاهش یافته است. مشکلاتی که ادامه حضور نظامی ایران در سوریه به ویژه در روابط روسیه و اسرائیل و بازگشت سوریه به جهان عرب ایجاد کرده میتواند ارتباط نزدیک حکومتهای سوریه و ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

علاوه براین، در حالیکه دولت سوریه برای بازسازی این کشور جنگزده به دریافت کمک و سرمایهگذاری گسترده خارجی نیاز دارد، بیثباتی ناشی از ادامه ارتباط نزدیک با ایران ممکن است به مانعی در راه جلب کمک و سرمایه خارجی به خصوص توسط کشورهای ثروتمند عرب و سرمایهگذاران غربی منجر شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید