ویران سازی اقتصاد ترکیه

تهدید ترامپ به ویران سازی اقتصاد ترکیه

ترامپ در خصوص ویران سازی اقتصاد ترکیه هشدار میدهد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا تهدید به ویران سازی اقتصاد ترکیه در صورتی که آنکارا در مواجه با کردهای متحد واشنگتن در سوریه زیاده روی کند،کرده است. به گفته مفسران ترامپ حرکتی را آغاز کرده است که از مدتی قبل قول آن را داده بود.

ترامپ پیشتر در توییتی هشدار داده بود که اگر بعد از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، ترکیه به نیروهای کرد حمله کند، آمریکا اقتصاد ترکیه را “ویران خواهد کرد”.

و اما ترکیه از تهدید ترامپ درباره برخورد با نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در سوریه انتقاد کرده است.

به گفته ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این کشور انتظار دارد آمریکا به شراکت استراتژیک خود با ترکیه پایبند باشد.

سخنگوی اردوغان در واکنش به این تهدید در توییتر نوشت “اشتباه مرگباری است که کردهای سوریه را با پ‌ک‌ک یکی بدانیم که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا است و دهه‌ها است در خاک ترکیه شورش می‌کند.”

آقای کالین گفته خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشته است که “تروریست‌ها نمی‌توانند متحد و شریک شما باشند. ترکیه انتظار دارد آمریکا به شراکت استراتژیک خود پایبند باشد و نمی‌خواهد که این موضوع تحت‌الشعاع پروپاگاندای تروریستی قرار بگیرد.”

اظهارات پومپئو

آقای پومپئو در پایان هفته گفت که تلفنی با مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، صحبت کرده و ابراز خوشبینی کرد که توافقی برای حفاظت از نیروهای کرد با ترکیه به دست آید.

وزیر خارجه آمریکا در سفرش به ابوظبی گفت که آمریکا “حق مردم ترکیه و حق آقای اردوغان برای دفاع از کشورشان در برابر تروریست‌ها” را به رسمیت می‌شناسد اما افزود: “ما همچنین‌ می‌دانیم کسانی که در تمام این مدت کنار ما جنگیده‌اند مستحق حفاظت شدن هستند.”

هفته پیش رجب طیب اردوغان، درخواست آمریکا برای تضمین امنیت نیروهای کرد در سوریه را با لحنی تند رد کرده بود.

او به اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، واکنش نشان می داد که گفته بود آمریکا در صورتی نیروهایش را از سوریه خارج می‌کند که ترکیه موافقت کند از متحدان کرد آمریکا در شمال سوریه حفاظت کند و تضمین دهد که به نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق حمله نخواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید