درخواست نزدیکی ترکیه به آلمان

واکنش سرد در برابر درخواست نزدیکی ترکیه به آلمان

آلمان در برابر درخواست نزدیکی ترکیه به آلمان واکنش سردی داشت

پس از درخواست مقامات ترکیه مبنی بر نزدیکی بیشتر دو کشور وزارت امور خارجه آلمان واکنش سردی داشت.

به نقل از روزنامه آلمانی «دی ولت»، اخیرا ترکیه تمایل خود را برای نزدیکی بین دو کشور آلمان و ترکیه از خود نشان داده است.

در گفتگوی وزیر امور خارجه ترکیه، «مولود چاووش اوغلو»، وی از تمایل آنکارا برای برگرداندن مناسبات به روال عادی با برلین صحبت کرده است و اذعان داشته است که دلیلی برای وجود مشکل میان آلمان و ترکیه وجود ندارد .

وی تصریح کرد اگر شما یک قدم به سوی ما بیایید ما دو قدم به سوی شما خواهیم آمد. این کشور اذعان داشت که آمادگی همکاری با سم ازمیر، رئیس حزب سبز را نیز به عنوان وزیر امور خارجه آینده آلمان دارد. سم ازمیر یکی از منتقدان سرسخت سیاست های رئیس جمهوری ترکیه می باشد.

در عین حال مولود چاووش اوغلو در صحبتی بحث برانگیز از رجب طیب اردوغان دفاع کرده و گفته است: مقایسه آلمان با نازیسم از طرف اردوغان پاسخی به خصومت ها از طرف آلمان بوده است. دولت آلمان باید یاد بگیرد به ترکیه احترام بگذارد.

نخست وزیر ترکیه نیز در هفته پیش اظهار کرده بود که باید بخش جدیدی از مناسبات با برلین را ایجاد نموده و روابط میان دو کشور را ترمیم کنند.

معاون وزیر امور خارجه آلمان «مایکل رات» واکنش سردی به این درخواست از خود نشان داده و در اینباره اعلام کرده است که المان همیشه برای مذاکره با ترکیه آماده بوده، هست و خواهد بود.

رات در گفتگو با روزنامه دی ولت از نزدیکی مجدد دوکشور صحبت کرده و ابراز امیدواری کرده است و تاکید نموده است که این موضوع بخصوص به نفع شهروندان ترکیه و آلمان می باشد.

رات در عین حال بر انتقاد آلمان از دستگیری اتباع آلمانی در ترکیه به ویژه دنیز یوسل، از خبرنگاران آلمانی تاکید کرده و گفت: آلمان نمی تواند در برابر این مسئله که اتباع آلمانی مانند دنیز یوسل بی گناه در ترکیه دستگیر می شوند سکوت کند.

رات تاکید کرد که ما باید بالاخره به راه حلی دست یابیم. آلمان و ترکیه از نظر سنتی ارتباطات تنگاتنگی با هم دارند. آلمان به روابط قابل اعتماد و خوب با ترکیه علاقمند است.

مناسبات بین آلمان و ترکیه بخصوص بعد از کودتای نظامی نافرجام سال گذشته در ترکیه در مسیر تیرگی قرار گرفته است. دولت ترکیه این انتقاد را به آلمان وارد می کند که از تروریست‌ها حمایت می کند. برلین نیز خواستار آزادی اتباع آلمانی دستگیر شده در این کشور است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید