خرید سامانه دفاعی ترکیه از روسیه

نگرانی آمریکا از خرید سامانه دفاعی ترکیه از روسیه

نگرانی آمریکا بخاطر خرید سامانه دفاعی ترکیه از روسیه

ترکیه بخاطر سرد شدن روابط با آمریکا در اقدامی دست به خرید سامانه دفاع هوایی (اس-۴۰۰) از روسیه کرده است. این رفتار ترکیه باعث ایجاد بی اعتمادی در خصوص این مورد کرده استکه آیا ترکیه هنوز هم میتواند متحد قابل اعتمادی برای ناتو و آمریکا باشد؟

روسیه در این اقدام رضایت و پشتیبانی خود از رفتار ترکیه را با تمجید از این سامانه هوایی اعلام کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، پس از امضای قرارداد تسلیحاتی بین ترکیه و روسیه و با توجه به گزارش روزنامه حریت در خصوص خرید سامانه دفاع هوایی (اس-۴۰۰) بسیار زودتر از موعد برنامه ریزی شده، جانی مایکل، سخنگوی پنتاگون در پی یک بیانیه کتبی به اس ان بی سی گفته است: «ما نگرانی خود از خرید سامانه دفاع هوایی ترکیه را اعلام کرده ایم. سامانه موشکی ناتو از تکنولوژی یکسانی برای تمام کشورهای عضو اتحادیه برخوردار است و این بهترین گزینه برای دفاع ترکیه در برابر تهدیدات منطقه ای است. »

رجب طیب اردوغان گفته است: «دوستان ما هم اکنون قرارداد فروش (اس-۴۰۰) را امضا کرده اند. ودیعه لازم برای خریداری پرداخت شده است و این پروسه ادامه می یابند.» گفته می شود این سامانه دفاع هوایی به مبلغ ۵/۲ میلیارد دلار به ترکیه فروخته شده است.

ترکیه ضمن انتقاد از کسانی که وی را در خرید (اس-۴۰۰) سرزنش کرده اند انتقاد نموده و اعلام کرد در این زمینه بسیار مصمم است.

کشور ترکیه از سال ۱۹۵۲ به عضویت پیمان ناتو درآمده است و اعتقاد دارد انتقال تکنولوژی روسی یک اولویت ملی برای بهبود صنعت دفاع داخلی این کشور است. اما هنوز هدف ترکیه از خرید این سامانه مشخص نیست.

ترکیه در گذشته هم چندین بار برای خرید سامانه‌های دفاع از رقبای آمریکایی تلاش کرده است، اما که این تلاش‌ها به خاطر فشارهایی که از سوی ناتو اعمال شده با عقب‌نشینی ترکیه مواجه شده‌ است. در سال ۲۰۱۵، ترکیه تصمیم گرفت سامانه موشکی دفاع هوایی دوربرد اف.دی-۲۰۰۰ را به قیمت۴/۳ میلیارد دلار از چین بخرد. اما بعد از مواجه شدن با فشارهای ناتو مجبور شد از این تصمیم عقب‌نشینی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید