نرخ تورم سالانه ترکیه

نرخ تورم سالانه ترکیه از انتظارات پیشی گرفت

نرخ تورم سالانه ترکیه با فراتر رفتن از ۱۵ درصد رکورد سالانه خود را ثبت کرد

نرخ تورم ترکیه سالانه ترکیه :علیرغم تاکید دولت ترکیه مبنی بر تلاش برای کنترل قیمت ها و مبارزه با گرانی، نرخ تورم این کشور روند صعودی یافته و در حال افزایش است و در پایان ماه میلادی گذشته به بیش از ۱۵ درصد و ۱۵/۸۵ درصد رسید.

با توجه به بررسی داده های اقتصادی مرکز آمار ترکیه نرخ تورم در این کشور در ۷ ماهه نخست به صورت ماهانه رشد داشته است و این میزان از تورم از سال ۲۰۰۴ تا کنون سابقه نداشته است.

این افزایش تورم به عنوان یک بحران تلقی شده و میتواند موجب روند افزایشی قیمت محصولات در ترکیه گردد. رییس کل بانک مرکزی ترکیه، چتین کایا، نرخ تولد پیش بینی شده تا پایان سال جاری را ۱۳/۴ درصد پیش بینی کرده بود که تورم فعلی بیش از انتظارات وی بوده است.

وی اذعان داشت: تمایل به افزایش قیمت ها فراتر از فشار تقاضا و هزینه، به میزان قابل توجهی تشدید شد که این رفتار بازار، حاکی از بروز یک جنگ روانی ناشی از افت ارزش لیر و افزایش قیمت جهانی نفت است. افزایش قیمت محصولات وارداتی، تاثیرات منفی بر تلاش های دولت در ایجاد تعادل بر قیمت های بازار گذاشته است اما امیدواریم که در پایان نیمه دوم سال جاری، بتوانیم ثبات را به اقتصاد کشور بازگردانیم.

وی افزود: وی شرایط حاکم بر بازار ترکیه را تحت کنترل دولت و بانک مرکزی دانست و تاکید کرد: اگر انحراف قابل توجهی در مسیر تورمی کشور رخ دهد، هر گونه تدبیر لازم را برای رفع آن اتخاذ خواهیم کرد.

بانک مرکزی ترکیه نرخ تورم ترکیه را تا پایان سال جاری ۸/۴ درصد پیش بینی کرده بود.

بانک مرکزی در سومین گزارش مالی خود در سال جاری از پیش بینی افزایش ۱۳ درصدی قیمت های اقلام خوراکی در سال جاری خبر داده است که این میزان افزایش در گزارش پیشین هفت درصد اعلام شده بود.
افزایش نرخ پیش بینی شده تورم از سوی بانک مرکزی این کشور حاکی از آن است که روند اقتصادی این کشور با گذشت زمان، مسیر بهبودی را طی نمی کند و نگرانی کارشناسان پولی ـ بانکی با انتشار پیش بینی های اقتصادی آشکارا مشخص است.
نهاد زیبکچی وزیر سابق اقتصاد ترکیه نیز چندی پیش در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: ارزش دلار در سطح جهانی بالا رفته و ارزش پول ملی ترکیه نیز به مانند بسیاری از ارزهای خارجی در برابر دلار افت پیدا کرده که این روند در افزایش تورم موثر بوده است.
وی تاکید کرد: مبارزه با تورم مهمترین اولویت کاری دولت در نظام جدید حکومتی ترکیه تعیین شده و ما مجبور به پیروزی در این مبارزه هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید