نرخ بهره در ترکیه

نرخ بهره در ترکیه به حد بحران رسید

نرخ بهره در ترکیه به حد بحران رسید

با توجه به داده های بانک مرکزی ترکیه، نرخ بهره بانکی این کشور به رقم ۱۸ درصد و مرز بحران رسیده است.
بهره بانکی کشور ترکیه در سال ۲۰۱۶ به ۸/۵ درصد رسیده بود و پس از دو سال به رقم فعلی ۱۸ درصدی رسیده است.
با توجه به انتظارات کارشناسان اقتصادی نرخ بهره در آینده نیز افزایش خواهد داشت که این موجب سایه انداختن بر روی معاملات این کشور شده است.
در ادامه افزایش نرخ بهره تورم این کشور نیز افزایش داشته است و این دو تاثیر بسزایی بر بازار بورس استانبول داشته است و شاخص های بورس این کشور با کمترین حد خود در سال جاری رسیده اند. معاملات سهام ۱۷ درصد کاهش داشته است. 
مقامات آنکارا بارها در اظهارات خود مواضع تندی علیه سیاست های بانک مرکزی در خصوص بهره بانکی ابراز کرده اند به طوری که ماه گذشته میلادی اردوغان رییس جمهوری ترکیه افزایش تورم را ناشی از بالا بودن بهره بانکی دانست.
وی به نرخ بهره بانکی در آمریکا و ژاپن اشاره و اظهار کرد: باید نرخ بهره را کاهش دهیم و من در عرصه نبرد نرخ بهره پیروز خواهم شد.
وی ابراز داشت: در صورت پیروز شدن در انتخابات، از استقلال بانک مرکزی خواهد کاست و حالا بانک مرکزی در یک پاتک زودهنگام، پیش دستی کرده و نرخ بهره را به طور جهشی افزایش داده است.
ترکیه بدهی خارجی بسیار زیادی بالغ بر ۴۵۰ میلیارد دارد و لابی جهانی نرخ بهره با فشار بر بانک مرکزی ترکیه، جنگ اقتصادی علیه حزب حاکم ترکیه را آغاز کرده است و به باور آنها خطری به بزرگی بحران دهه هشتاد میلادی، اقتصاد ترکیه را تهدید می کند.
معاون اقتصادی نخست وزیر ترکیه افزایش نرخ بهره بانکی ناشی از لابی جهانی را عامل اصلی افت ارزش لیر در برابر یورو و دلار دانسته است و تاکید کرد که با برگزاری انتخابات زودهنگام و ورود به نظام سیاسی جدید در کشور، دولت قادر است تا قدرت تصمیم گیری بیشتری برای رفع مشکلات پیش روی کشور از جمله نرخ بهره بانکی داشته باشد و توان مضاعفی برای مقابله فتنه های خارجی خواهد داشت.
آشفتگی بازار ترکیه بر اثر افت ارزش لیر و افزایش نرخ بهره بانکی به قدری است که مقامات حزب حاکم همچنان وعده کاهش تورم و بهره بانکی را پس از انتخابات می دهند.
به رغم وعده های مقامات حزب حاکم، کاهش تورم و رساندن آن به زیر ۸ درصد در سال جاری میلادی، اقتصاد ترکیه همچنان گرفتار تورم ۲ رقمی است چرا که به باور اقتصاددانان ترک، روند گام به گام صعودی نرخ بهره بانکی به واقع دولت را در مبارزه با تورم خلع سلاح کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید