موضع ترکیه دربرابر تحریم آمریکا

موضع ترکیه دربرابر تحریم های آمریکا علیه ایران

موضع ترکیه دربرابر تحریم آمریکا علیه ایران

معاون رئیس جمهوری ترکیه، فواد اوکتای، در خصوص دور تازه تحریم های آمریکا علیه ایران بیان داشت که آمریکا نباید انتظار داشته باشد تمامی کشورها تحریم هایش علیه ایران را به رسمیت شناخته و از آن پیروی کنند و ترکیه موضع خود را در این زمینه پیشتر اعلام کرده است.

در ادامه وی در خصوص پرونده قتل جمال خاشقچی اذعان داشت آنکارا با شفافیت کامل و جدیت پرونده قتل خاشقجی را پیگیری میکند و خواهان پاسخ به این سوال است که دستور این قتل را چه کسی صادر کرده است

به گفته او قتل خاشقجی، پروندهای است که توجیه منطقی در جامعه بینالمللی ندارد و آنکارا در این خصوص به وضوح نشان داد که پیامد و تاوان چنین اقداماتی در کشور فارغ از آنکه عامل آن چه کسی باشد، چه خواهد بود.

اوکتای در رابطه با عملیات گشت زنی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شهر منبج سوریه نیز گفت: موضع ترکیه در خصوص گشت زنی مشترک در منبج همیشه روشن بوده است. از ابتدا گفتهایم که ترکیه از کریدوری که در جنوب مرزهایمان توسط پ.ک.ک ایجاد شده، نگران است و اجازه تشکیل آن را نخواهد داد. اسم آن را هر چه میخواهید بگذارید، ی.پ.گ، پ.ی.د(یا هر چیز دیگر) در نهایت این گروه شاخه پ.ک.ک است، اما متاسفانه عدم درک این ارتباط توسط مخاطبانمان، ما را مجبور به اتخاذ تدابیر دیگری کرد.

اوکتای در ادامه تصریح کرد: آمریکا در ابتدا در خصوص منبج قول داده بود که اجازه حضور پ.ک.ک یا ی.پ.گ را نخواهد داد و نتیجه آن را با وعده ماه و سال آینده به تاخیر میانداخت. ترکیه دیگر تحمل این قبیل مسائل را ندارد.

وی همچنین با ارزیابی روابط ترکیه و آمریکا و آزادی کشیش برانسون گفتمشکل ما با آمریکا، کشیش برانسون نبود. چنین مشکلی نداشتیم. هنوز هم فکر نمیکنیم چنین مشکلی وجود داشته است.

اوکتای با تاکید بر روابط حسنه میان دو کشور گفتاز طریق عادیسازی روابط با آمریکا درباره اختلافات واقعی طرفین گفتوگو خواهیم کرد. طبعاً آنان نیز باید برای بهبود (روابط) گام بردارند. روابط دو متحد، این امر را ایجاب میکند.

وی با بیان اینکه در برهه کنونی از ارز، دلار و سیاستهای داخلی بهعنوان سلاح اقتصادی استفاده میشود، تصریح کردزندگی در این جغرافیا تاوانی دارد که لازمه آن قدرتمند بودن است. لذا باید به لحاظ سیاسی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی قدرتمند باشیم. باید ثبات و استقلال داشته باشیم.

اوکتای در پایان اظهار داشت: سیاستهای دولت در زمینه سرمایهگذاریرا شفاف بیان کردیم. امروز گزارشی ارائه میشود و نتایج آن را مشاهده خواهیم کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید