لباس سنتی مردم ترکیه

لباس سنتی مردم ترکیه

لباس سنتی مردم ترکیه

امروزه مانند اغلب کشورهای جهان , لباس متداول مردم ترکیه به خصوص در شهرها , به سبک لباسهای غربی است. زنان محجبه ی ترک ,شال یا روسری ودامن های بلند می پوشند.در روستاها لباس های بلند و دامن های چین دار متداول است.لباس های سنتی ترکیه ویژگی هایی را از اعتقادات مردم , لباس های آسیای مرکزی , دوره ی عثمانی و آسیای میانه قرارگرفته است.

 پوشش مردم ترکیه از دوران حکومت محمود دوم, سی امین سلطان امپراطوری عثمانی تحول رسمی با تحول رسمی روبرو شد.وی وضع ظاهری پادشاهان اروپار الگوی خود قرارداد و با تلفیق لباس های غربی و شرقی , سبک پوشش جدیدی را ایجاد کرد.او به جای عممه فینه بر سر گذاشت.
اما مهمترین تحول در پوشش ترکیه در زمان آتاتورک اتفاق افتاد. وی لباس و کلاه غربی را اجباری , استفاده از عمامه و فینه را ممنوع کرد و حجاب زنان را برداشت.

لباس محلی ترکیه در یک دفیله به نمایش گذاشته شد

این دفیله با عنوان “لباسهای محلی جهان ترک” در چهارچوب برنامه های فرهنگی “هجدهمین جشنواره جهان ترک” برگزار گردید

در این دفیله که از سوی شهرداری کاستمونو ترتیب یافت، ۶۰ لباس محلی متعلق به کشورهای جهان ترک در چهارچوب کلکسیونی که احمد اوزجیحان طراح لباس معروف تهیه کرده است، به نمایش درآمد.
این دفیله با عنوان “لباسهای محلی جهان ترک” در چهارچوب برنامه های فرهنگی “هجدهمین جشنواره جهان ترک” برگزار گردید.
در این دفیله ۶۰ لباس محلی متعلق به ۷ کشور ترک زبان و تمدن های عثمانی و آناتولی در معرض دید تماشاچیان قرار گرفت. این لباسهای محلی از سوی ۱۲ مانکن منجمله شبنم شفر و ایجه اوزون به نمایش گذاشته شد.
احمد اوزجیحان طراح معروف لباس اعلام کرد که هدف از این دفیله معرفی لباسهای محلی جمهوری های ترک، امپراتوری عثمانی و تمدنهای آناتولی میباشد.
اوزجیحان همچنین افزود، لباسهای به نمایش گذاشته شده در این دفیله تماما از پارچه های اصیل و زیورآلاتی که از کشورهای جمهوری ترک قبرس شمالی، ترکمنستان، اوزبکستان، قرقیزستان، آذربایجان ، تاتارستان و تاجیکستان آورده شده است، تهیه و به نمایش گذاشته شده است.
در پایان این دفیله شبنم شفر مانکن معروف با پوشیدن مجموعه ای از لباسهایی که با طرح پرچم ترکیه تهیه شده اند، به روی سکو قرار گرفت.

#پوشش #لباس_محلی #ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید