قیمت بنزین ترکیه

مقایسه قیمت بنزین ترکیه با ایران

افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی و سوخت در ترکیه خشم و نارضایتی شهروندان ترکیه ای را به همراه داشته است. ساکنین این کشور مبلغی معادل ۶۰۰۰ تومان یعنی ۸٫۵ برابر قیمت بنزین آزاد ایران را برای سوخت می‌پردازند.

به گزارش ممتازنیوز، قیمت محصولات نفتی در ترکیه در ماه گذشته افزایش قابل توجهی داشته و این امر خشم و نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته است. مردم ترکیه همچنین از وضع مالیات بیشتر برای سوخت توسط دولت ناراضی هستند.
قیمت سوخت و محصولات نفتی در ترکیه به شکل روز افزونی در حال افزایش است. بنزین در ماه جاری میلادی (ژوئیه) چند بار گران شده و از مرز پنج لیره (تقریبا دو دلار و ۵۰ سنت معادل حدود شش هزار تومان با احتساب نرخ دولتی ارز) در هر لیتر گذشته است.
به گزارش اسکای نیوز، مقامات ترکیه ای علت افزایش قیمت بنزین را بالا رفتن قیمت جهانی نفت خام اعلام کرده‌اند اما مالکان شرکت‌های تولید سوخت افزایش مالیات توسط دولت ترکیه را علت بالا رفتن قیمت سوخت می‌دانند.
یک شهروند ترکیه ای در زمینه افزایش قیمت سوخت و فررآورده های نفتی گفت: قیمت هر لیتر بنزین به دو دلار و ۵۰ سنت رسیده و این امر باعث شده من خودروی خود را مقابل منزلم رها کنم. مردم نمی‌توانند بنزین را با این قیمت گزاف تهیه کنند.
ترکیه چهارمین کشور در فهرست کشورهایی است که بالاترین رقم مالیات را برای سوخت وضع کرده‌ است. ۲۳ درصد بودجه ترکیه از محل مالیات فرآورده‌های نفتی تامین می‌شود و این میزان مالیات برای شهروندان ترکیه ای بسیار سنگین است.
ترکیه همچنین در فهرست کشورهایی قرار دارد که قیمت بنزین در آن بسیار بالا است، زیرا ترکیه به واردات نفت وابسته است. در عین حال ترکیه از مهم ترین مسیرهای ترانزیت نفت از کشورهای تولید کننده در خاورمیانه و دریای خزر به کشورهای اروپایی و بازارهای جهانی محسوب می‌شود.
به گزارش ایسنا، نیاز مبرم ترکیه به سوخت و فرآورده‌های نفتی در شرایطی است که آمریکا در راستای اعمال تحریمهای یکجانبه خود علیه ایران، آنکارا را برای کاهش واردات نفت از ایران تحت فشار گذاشته است.
ترکیه در ماه ژوئن بدون تغییر نسبت به ماه قبل روزانه بیش از ۱۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرد.
واردات نفت خام ترکیه از ایران در ۹ ماه گذشته تغییری نداشته است .
البته واردات نفت ترکیه از ایران نسبت به متوسط واردات نفت این کشور از ایران در سال ۲۰۱۱ که ۱۸۵ هزار بشکه در روز بود، کاهش یافته است.
آمریکا در ازای کاهش واردات نفت ترکیه از ایران، تاکنون چندبار ترکیه را برای دوره های شش ماهه از تحریم‌های مالی خود علیه خریداران نفت ایران معاف کرده است.
نخست‌وزیر ترکیه اخیرا گفت که این کشور تاکنون واردات نفت از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داده اما کاهش بیشتر واردات نفت از ایران به نیاز ترکیه بستگی دارد.
یابوز ارکات مدیر کل پالایشگاه نفتی توپراش ترکیه ماه گذشته گفت: در حال حاضر ما روزانه ۱۰۵ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کنیم. توپراش تنها پالایشگاه نفت به ترکیه است و قصد دارد امسال حدود یک میلیون تن نفت از لیبی خریداری کنند.

منبع خبرممتاز

#بنزین #هزینه #ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید