بیمه حوادث ترکیه

قانون بیمه حوادث ترکیه

قانون بیمه حوادث ترکیه

یکسال پس از بروز ناگوارترین حادثه معدنی در ترکیه سرانجام کابینه این کشور بیمه حوادث را برای تمامی کارکنان بخش معدن اجباری و شرکت های بیمه را مسئول شناسایی امنیت تولید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشکده بیمه به نقل از آفیشال گزت، معدن‌کاران ترکیه هر یک باید پوشش حوادث اجباری به مبلغ ۱۵۰ هزار لیر ترکیه (۵۶۰۰۰ دلار آمریکا) را در صورت آسیب‌دیدگی و یا مرگ با حق بیمه معادل ۷۰۰ لیر ترکیه خریداری نمایند. همچنین بیمه اتکائی برای پوشش بیمه حوادث تا مبلغ ۵/۱ میلیون لیر ترکیه در نظر گرفته شده است. بر پایه این گزارش، این قانون که بیمه حوادث را برای تمامی کارکنان در بخش معدن اجباری نموده است در ماه جاری یعنی یک سال پس از ناگوارترین حادثه معدنی در ۱۳ می سال گذشته میلادی اجرا می گردد . در این حادثه، انفجاری در معدن زغال سنگ در بخش غربی شهر سوما اتفاق افتاد که منجر به آتش سوزی و کشته شدن ۳۰۱ نفر گردید. گزارش تهیه شده پس از حادثه سوما، فهرست بلندی از خطاهایی که در معدن اتفاق افتاده بود را نشان می داد که از آن جمله می توان به مواردی چون کمبود ردیاب مونوکسید کربن، کمبود ماسک های گاز در شرایط خطرناک و تهویه هوای نامناسب اشاره نمود.
این گزارش می افزاید در حکم صادره با تاکید بر مسئولیت شرکت های بیمه در شناسایی امنیت تولید تصریح شده است:
«در صورتی که تأسیساتی شرایطی را فراهم آورد که با ملزومات ضروری بیمه سازگار باشد، [بر این اساس] شرکت های بیمه ملزم هستند، بیمه نامه صادر نمایند. از زمان تاریخ صدور بیمه نامه، طی شش ماه، شرکت های بیمه مجبور هستند روند بازرسی را تکرار نمایند. در صورتی که این تأسیسات، طی بازرسی دوم، شرایط لازم را احراز ننماید، این شرکت ها قادر هستند درخواست بیمه را رد کنند و به مؤسسات دولتی مربوطه که مسئول صدور گواهینامه به این تأسیسات می باشند، اطلاع دهند.»
گفتنی است روزنامه خبری حریت نیز طی گزارشی اعلام نمود که ۳۵۰ نفر بر اثر خطرات ناشی از محل کار طی سه ماه سال جاری کشته شده اند. این آمار که از مجمع سلامت و امنیت محل کار به دست آمده است نشان می دهد، حوادث ترافیکی، آسیب های ناشی از تصادفات، سقوط، خفگی و مسمومیت جزء حوادث شغلی معمول می باشند که به مرگ کارگران منجر می‌گردد.
مطابق این گزارش تعداد افرادی که در حوادث مربوط به محل کار در ترکیه کشته شده اند تا ۸۳{۳۶c19f3138bae0279fee30d5e04f4f2500640a2c4c26df5aeb6c7a6dc7bb39d8} در سال ۲۰۱۳ یعنی ۱۳۶۰ نفر نسبت به ۷۴۵ نفر در سال ۲۰۱۲ افزایش داشته است. در حالیکه ۷۵ هزار حادثه در سال ۲۰۱۲ رخ داده است، این تعداد در سال ۲۰۱۳ به دوبرابر یعنی ۱۹۱ هزار حادثه رسیده است. بر اساس تخمین انجمن معماران و مهندسان ترکیه، تعداد مرگ و میر ناشی از امنیت محل کار در سال ۲۰۱۴ به ۱۸۸۶ نفر خواهد رسید. گزارش‌ها نشان می دهد که این آمار در واقعیت می تواند بسیار بیشتر باشد زیرا این ارقام تنها شامل بیمه شدگان یعنی کارگران استخدام رسمی می گردد. در ترکیه، تعداد زیادی از کارگران مقاطعه کار و غیررسمی در بخش های خطرناک مانند معدن و ساخت و ساز مشغول به کار می باشند.

منبع پژوهشکده بیمه

#بیمه #حوادث #ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید