صنایع دستی ترکیه

صنایع دستی ترکیه

 

صنایع دستی ترکیه

 

صنایع دستی و کارهای ترکیه با نخهای ابریشم، پشمی، کتانی، پنبه ای ومشابه، سوزنها و بوسیله اشکال مختلف تزئیناتی بر روی نمد، پوست، بافتنی و مشابه انجام می گیرد.

تاریخ هنرهای کاردستی ترکیه به دورانهای خیلی قدیم بر می گردد. کلمه ‹‹ تزئین ›› در تزئینات لباس و اشیاء خانه مورد استفاده قرار گرفته است. این هنر ها در کاخها آغاز شده و سپس بصورت تزئین حقیقی همگانی در آمده است.

روشهای کار دستی، سوزنها، شرایط اقتصادی، اجتماعی، جغرافیائی در راستای ارزشهای زیباشناسی صدها سال است که با نشان دادن تغییراتی تا به امروز رسیدن است. هنرهای دستی ترکیه (ریزه کاریها) با توجه به متدها و شکل سوزن های مورد استفاده بر روی نخ های بافتنی (سوزن چین، سوزن رومانی، سوزن جزیره کرت، گره فرانسه، سوزن حساب،‌ پشت ماهی، ابروی جوان و مشابه) با کشیدن نخهای بافتنی (دندان موشی دوختن کنار پارچه)، با بستن نخهای بافتنی ( نجار آتهاسی، ژاکوبین آتهاسی، کار ماراش، منجوق کاری، پولک دوزی و مشابه) با اتصال نخهای بافتنی به همدیگر (وصله کاری، چشم قمری، کاردستی آنتپ، کارهای درهم تنیده و مشابه) با توجه به سوزنهای به کار رفته دسته بندی می گردند.

نمونه های کاردستی، گلدوزی، زربافی، ریزکاری 

بافندگی (مو، نخ و غیره)

اینگونه بافندگیها در بین هنرهای سنتی جای مهمی دارند که هنوز هم ادامه دارد.

هنرهای دستی ترکیه بوسیله سوزن، قلاب، سنجاق، ماسوره و مشابه آنها و همچنین بوسیله نخهای ابریشمی و پنبه ای بافتنی های ظریف، و نیز باقلاب و میل و نخهای پشمی بافتنی کلفت و زمخت تولید و ارائه می گردد. بافتنی های نازک و ظریف برای تور بافی، سوزن کاری، گره زنی (گره زنی کاستامونو) کیسه های کوچک، سوزن کاریها (سوزن، منجوق و مشابه) و بافتنی های درشت در دو نوع دیده می شوند ۱- کار با دست ۲- کار با دستگاه (ماشین). بافتن با اسباب ساده که بوسیله دست انجام می گیرد بر روی تک نخ تا شده و با پیچاندن و با گره های مختلف انجام می گیرد. دست بافتهای درشت مثل جوراب، دستکش، بندهای زانو، چکمه ظریف بی تخت و مشابه آن.

در بین این بافتنی ها که با نخ های پشم طبیعی و یا نخهائی با رنگ های طبیعی رنگرزی شده اند بافتنی های ساخته شده با نخ پنبه ای هم دیده می شود. بافتنی های با میل فلزی که در قرن نوزدهم انجام گرفته است را هم می توان مشاهده کرد.

کاردستی (سوزن کاری)

جورابها

د. آثار هنری که از پشمهای ساخته شده بوسیله سوزن و یا قلاب به قسمت بدنه دوخته می شود. برای شکل دادن با توجه به نمونه آثار خواسته شده با صمغ، کتیرا و یا یک ماده چسبنده خیس کرده عمل شکل دهی انجام می گیرد.

ظریف کاری با موم:

روش کار مثل غوزه و پشم می باشد، آثار هنری با مومهای رنگین تهیه می گردند بخاطر اینکه براثر گرما و یا دستکاری زیاد خراب می شوند اشکال مختلفی از آنها دیده نمی شود. زیباترین نمونه های آن را روی سر عروس ها می توان دید.

ظریف کاری با منجوق:

این ظریف کاری با استفاده از ابریشم و نخهای پنبه ای و مصنوعی و منجوق انجام می گیرد.

منجوق ها بوسیله قلاب و سوزن از نوک ظریف کاری عبور داده می شوند و به این صورت عمل ظریف کاری انجام می گیرد. با توجه به کارهای انجام گرفته و ملزومات بکار رفته نامگذاری شده اند. این نوع ظریف کاری بیشترین ظریف کاریهائی است که در آناتولی دیده می شود.

اولین نقاشی در متن، پروانه ای شکل، کار ینده دومین نقاشی در متن، برگ باغ کار قونیه می باشد.

 

ظریف کاری های دستی ترکیه

کارهای دستی ترکیه

هنرهای دستی از زمان موجودیت بشر و بسته به شرایط طبیعت بوجود آمده است. بر آورده ساختن احتیاجات و با هدف پوشش و حفظ انسانها نخستین نمونه های خود را ارائه داده است. سپس توسعه یافته و با توجه به شرایط محیط با تغییرات و دگرگونی هائی مواجه گردیده است. هنرهای دستی احساسات، پسند هنری و خصوصیات فرهنگی جامعه را منعکس نموده و توصیف سنتی شدن را بخود گرفته است.

هنرهای دستی، فرهنگ یک ملت را نمایندگی کرده و آن را معرفی می نماید. بدین سبب محصولات هنرهای مشابه نیز مهمترین زنده هویت فرهنگی آن کشور است. در انتقال آداب و رسوم و نحوه حیات یک کشور از نسلی به نسل دیگر توسعه و ادامه آنها بیشترین رل را باز هم صنایع دستی ایفا می نماید.

بدین علت تمامی ملل به صنایع دستی اهمیت داده و آن را به عنوان یک گنجینه فرهنگی که از گذشته تا بحال رسیده است را محفوظ نگه میدارند.

آناتولی بخاطر داشتن هنرهای دستی متنوع و از نظر مقدار تولید بیشتر و شناساندن این محصولات به دنیا مهمترین مهد تمدن محسوب می گردد.

ذوق و سلیقه، زیبائی شناسی، احساسات، اغماض، گذشت و رضایت مندی مردم ترکیه بوسیله تولیدات صنایع دستی آنها منعکس می گردد. گلیم، جوراب، سوزن کاری، ملیله دوزی، منبت کاری، ریزه کاری و انواع دیگر کارهای هنری ترکیه با آداب و رسوم مردمان آن در آمیخته نمونه های تکمیلی صنایع دستی ترکیه، محصولاتی که از قلب مردم ترکیه جدا شده و در معرض عموم به نمایش در آمده سند گویای زیبائیهای هنری مردم ترکیه می باشد.

سوزن کاری که یکی از نمونه های ظریف صنایع دستی ما را تشکیل میدهد در منابع دیگر به عنوان تور نازک لباسهای زنانه تعریف شده است. سوزن کاری در کناره های لباس زنانه و اشیاء دیگر بوسیله سوزن انجام می گیرد. و یا بوسیله نخ و ابریشم در بافتنیها به عنوان تزئین با بکار بردن ابریشم و سوزن شکلهای گل و یا برگ درختان ایجاد می نمایند. سوزن کاری نوعی تور (تور لباس زنانه) و مخصوص ترکیه می باشد.

در مقابل دو بعدی بودن این تورها، سوزن کاری به طور سه بعدی بافته می شود. سوزن کاری کنار پارچه ها به عنوان تزیین هم بکار می رود. سوزن کاری به هدف تزیین انجام می گیرد و یک نوع هنری است که تکنیک و متد آن ((بافتن)) است. بطور خلاصه سوزن کاری را چنین تعریف می کنیم: سوزن کاری با آلت هائی مثل سوزن، ماسوره، قلاب و سنجاق و با نخ ابریشم، پنبه و مشابه آنها و بعضی اوقات بوسیله پولک و منجوق در ساخت صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد.

ظریف کاریهائی که به عنوان توری بافی انجام می گردد و ظریف کاری ترکیه نامیده شده است در قرن ۱۶ در اروپا شناخته شده است. در سال ۱۵۹۴ به نام توری بافی وارد آکادمی لغت فرانسه شده و در زبان اروپاییها هم به همین نام شناخته می شود. در بوجود آمدن این بافتنی ها در اروپا و در نتیجه تحقیقات در مورد ریشه اینها نام بعضی از بافتنی ها در حکایت و مثال های منطقه اژه ردیابی و دیده شده است. در نمونه های قدیمی این هنر که در نتیجه حفاریهای انجام گرفته در سال ۱۹۰۵ چنین بر  می آید که این هنر مربوط به دو هزار سال قبل از میلاد است.

بعضی از منابع هم بافتنی هائیکه با سوزن انجام می گیرد در قرن دوازدهم از آناتولی به یونان و از آنجا از راه ایتالیا وارد اروپا شده مشخص گردیده است. در مورد ظریف کاری تا به امروز تحقیقات کافی انجام نگزفته است. در منابع هم بافتی مشابه ظریف کاری دیده شده است. در زبان کشورهای شرقی و غربی هم کلمه ((ظریف کاری)) بچشم نمی خورد.

زنهای آناتولی احساسات خود را به زنگ ها و ظریف کاریها معطوف کرده است. و ظریف کاری های هر منطقه نسبت به منطقه دیگر تفاوت داشته و با توجه به ذوق و سلیقه مردم اسامی خاصی گرفته اند و با توجه به اینکه این اسامی هم در هر منطقه ی با همدیگر متفاوت بوده است اسامی مشترک از شهری نسبت به شهر دیگر بسیار محدود است امروزه در آناتولی ظریف کاریهائی که با آلاتی مثل قلاب، سوزن، ماسوره و سنجاق انجام گرفته و آنهائیکه به عنوان تزئین کنار لباس و یا به عنوان عنصر تزئینی یک اثر طراحی شده در راستای آلات بکار رفته و با توجه به متد و روشهایشان نامهای مختلفی

بخودگرفته اند.

– ظریف کاریهائیکه با سوزن انجام می گیرد.

– ظریف کاریهائیکه با پشم انجام می گیرد.

– ظریف کاریهائیکه با قلاب انجام می گیرد.

– ظریف کاریهائیکه با موم انجام می گیرد.

– ظریف کاریهائیکه با ماسوره انجام می گیرد.

– ظریف کاریهائیکه با منجوق انجام می گیرد.

– ظریف کاریهائیکه با غوزه انجام می گیرد

– ظریف کاریهای منجوق کار استانهای ایچل و آدانا

– ظریف کاریهائیکه با سوزن انجام می گیرد:

این نوع ظریف کاری به عنوان ((توری بافی ترکیه)) به ادبیات جهان راه یافته است در نگاه اول شباهتی به تور بافی دارد اما یک نوع تزیین است که حتما به یک شئی دیگر دوخته می شود و ساختار سه بعدی دارد و بخودی خود یک نوع تزیین کننده است.

اسباب و آلات و ملزومات آن بطور کلی نخ می باشد بزرگترین تاثیر در بوجود آمدن ظریف کاری با سوزن، قرار گرفتن آناتولی در مسیر جاده ابریشم و تولید ابریشم در این مناطق است. با سوزن های کوچک گره هائی ایجاد می شود با فشردن این گره ها سوراخها هم کوچک می شوند. روی سوزن با نخ گره زده سوزن و نخ از داخل این گره عبور داده می شوند. در این جا دو نوع گره مطرح است گره مربع و گره مثلث شکل. ظریف کاری با سوزن که با پیچاندن تک و زوج انجام می گیرد در پیچاندن تک ابتدا روی سوزنی که به پارچه فرو می برند با پیچاندن نخ از راست به چپ یک حلقه ایجاد می شود. گره ها با فواصل معین تکرار شده و اولین ردیف که زرافه نام گرفته به اتمام می رسد. در ردیف برگشت همان گره از چپ به راست گردانده شده با عبور از داخل حلقه انجام می گیرد.

ردیف دوم یا با فرو بردن سوزن به نقاط مشترک گره ها در ردیف اول و یا با فرو بردن سوزن به وسط گره ها همان کارهای اول را ادامه داده با ایجاد اثر نمونه ای از تزیین حاشیه ای انجام می گیرد. به نقشه ها و یا طرح های بافته شده با توجه به مناطق تولید نامهائی مثل بیرلی، برنج، مجنون یوواسی، طرابوزان و مشابه آن میدهند. در ظریف کاری با سوزن یک گل، یک برگ بخودی خود یک نمونه شمرده   می شود. با توجه به محل استفاده اینها و چگونگی ترتیب چینش مختلف ترکیبهائی بوجود می آید.  این ترکیبها:

۱٫  وصل و یا رابط ها

۲٫ ظریف کاری نقش و نگار دار

۳٫  ظریف کاری هوتوز

۴٫ ظریف کاری تاج

۵٫ ظریف کاری شاخه

۶٫ ظریف کاری گلدان

۷٫ ظریف کاری کیسه ردیف بندی می شوند.

برای اینکه آثار هنمری بتوانند صاف و راست قرار بگیرند از موی اسب، سیم آنتن و در زمانهای اخیر از نخ های نایلونی استفاده می شود. هم چنین این محصولات بوسیله سفیده تخم مرغ و شکر و یا ژلاتین آهار داده می شود. در ظریف کاری با سوزن همانطوریکه از نخ ابریشم و نخ پنبه استفاده       می شود نمونه های مختلفی که از وسایلی مانند پولک و منجوق و مشابه به عنوان تزیین مورد استفاده قرار گرفته اند را هم می توان دید.

نقاشی اول در متن، پروانه، کار آنکارا و ناللی خان

ظریف بافی با قلاب

در این گونه ظریف بافی بیشتر نخ پنبه ای بکار می رود ولی در زمانهای اخیر دیده می شود که نخ های مصنوعی ترجیح می دهند. این نخ بوسیله قلاب بطور زنجیروار بافته می شود. اول با نخ یک گره (حلقه) تشکیل داده سپس نخی که از قلاب پیچانده شده از داخل این حلقه عبور داده و کشیده می شوند، گره هائیکه از زنجیر تشکیل شده به صورت ردیفی بر روی هم بافته شده نمونه آثار هنری زیبا بوجود می آورند.

در بعضی از نمونه ها فواصل و داخل گره ها با انواع پیچش ها به تعداد متفاوت یا خالی گذاشته و یا پر می شوند. بدینصورت گره های خالی و سطوح پر با هم با جهش های متفاوت، با سوراخهای با ابعاد مختلف آثار هنری مختلفی را تشکیل میدهند.

نقاشی اول در متن ظریف بافی کاج شکل. کار شهر آفیون.

نقاشی دوم در متن، دسته گل، کار شهر استانبول.

ظریف بافی با ماسوره:

ملزومات ظریف بافی با ماسوره همان ملزوماتی است که در ظریف بافی با قلاب مورد استفاده قرار می گیرد. به یک نخ به طول معین با توجه به شکل آثار خواسته شده هنری با نخهای دیگر حلقه هائی ایجاد و بدینوسیله بافته و یا ساخته می شود. ساخت آن از ظریف بافی با سوزن آسان تر ولی از قلابدوزی مشکل تر است.

بخاط اینکه متد آن برای بافتن آثار هنری حجیم مناسب نمی باشد تنوع آنها به اندازه ظریف کاریهای سوزن و قلاب دیده نمی شود.

۱٫نقاشی اول در متن، گل سیاه و سفید/آنکارا

۲٫ نقاشی دوم در متن، گل بابونه تودرتو

ظریف کاری با سنجاق:

ملزومات ظریف کاری با سنجاق هم بطور کلی نخ پنبه است فقط آخرین نمونه های آن از نخ مصنوعی ساخته شده است. نخها را به دو طرف سنجاق فرو برده سپس با قلاب از قسمت وسط بسته می شود.

به کناره های این بافتنی که با توجه به پهنای سنجاق تهیه می شود، گلدوزی، منجوق و یا پولک هائی اضافه کرده و بدینوسیله نمونه های زیبائی را آماده می کنند. قسمتی که باید دوخته شود جداگانه زنجیر کشیده و تهیه می شود.

۱٫  نقاشی اول در متن، سبیل جوان، کار آدانا

۲٫ گوشواره رقاصه، کار آفیون

ظریف کاری با غوزه:

ملزومات ظریف کاری با غوزه، قطعات غوزه و ابریشم می باشد. اساس آثار هنری این ظریف کاری با غوزه ها انجام می گیرد، سپس با سوزن و قلاب به قسمتهای بافته شده اضافه می گردد. گاهی اوقات غوزه های مورد استفاده با رنگهای مختلف رنگ آمیزی می شوند. ظریف کاری با غوزه به اندازه ظریف کاری با سوزن مشکل و زمان بیشتری می طلبد.

ظریف کاری با پشم:

ملزومات بطور کلی پشم و بیشتر موارد نخ پنبه است. مانند ظریف کاری با غوزه قسمتی از ظریف کاری با سوزن و یا قلاب بافته می شود

سوزن کاری های ترکیه

هنرهای دستی که با تکه های پارچه انجام می گیرد:

این نوع کارهای دستی و هنری بصورت رشته های باریکی در این ظریف کاری جا دارند بخاطر روش و سوزن کاریهای مخصوص به خود از دیگر بافتنی ها متفاوت است و ارتباطی با دیگر سوزن کاریها ندارد و بیشتر با نخهای سه رنگ ساخته می شوند.

سوزن کاریهای منجوق، کار شهرهای ایجل و آدانا:

صنایع دستی یکی از مهمترین وسایلی است که احساسات و اثرات زندگی مردم ترکیه را به سهولت انتقال میدهد. صنایع دستی علاوه بر اینکه وظیفه انتقال فرهنگ سنتی به نسل های تازه را ایفا می کند مهمترین سند زنده و با مفهوم شخصیت فرهنگی یک ملت نیز می باشد. در این ارتباط صنایع دستی معرف حوادث بوجود آمده و حیات و تولیدات آن عنصر است که به موازات فواید اقتصادی برای بررسی نیروی کار محیط مناسبی ایجاد و شخص را از نظر مادی و معنوی تحت آموزش قرار داده و تاثیرات مهمی بر توسعه اجتماعی دارد. بطور کلی دوستی و برادری و همکاری اجتماعی در سایه تولید جمعی بعضی از صنایع دستی رفته رفته افزایش یافته مفهوم واقعی را بدست می آورد.

بطور کلی از مهمترین نمونه های هنرهای دستی و فرهنگ سنتی ما سوزن کاریهاست. سوزن کاری از ترکیب گل های ساخته شده با هنر بافتنی بوجود می آید با تزیین و هم چنین با پیام های خود به عنوان یک وسیله اطلاع رسانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این هنر یکی از انواع توربافی است که متد و روش آن بافتن می باشد.لغت سوزن کاری معادلی در زبان های دیگر ندارد. بهمین دلیل این هنر متعلق به ترکها بخصوص زنان ترکیه می باشد.

از نمونه های بدست آمده در نتیجه حفاریهای سال ۱۹۰۵ بخصوص از نمونه تورهای ماهی چنین تخمین زده می شود که این متد دو هزار سال قبل از میلاد متداول بوده است.

بافتنی هائیکه بوسیله سوزن بافته می شود در قرن دوازده از آناتولی به بالکان و از آنجا نیز از طریق ایتالیا به اروپا وارد شده است.

سوزن کاری یک زینت است.این اصطلاح که به مفهوم تزیین بکار برده می شود در بین ترکهای قرت یازدهم به عنوان ((زینت خانه)) در بین ترکها مملوک و قرقیز نیز تقریبا به همین اصطلاح مرسوم بوده است.

سوزن کاری ها که ذوق، سلیقه، هوش، ظرافت و خلاقیت مردم ترکیه را تماما منعکس می کند با همین کلمه هم سمبل زیبائی را تشکیل داده است.

با توجه به نتایج بررسی بعضی نمونه هائیکه تا به امروز مانده است معلوم می شود که هنر سوزن کاری در قرن ۱۷ و ۱۸ و ۱۹ اهمیت بسزائی یافته و از نظر روش، رنگ، موضوع، ملزومات و ترکیب دارای منحصر بفرد و از نظر کیفیت هم در سطح بالائی بوده است.

بعد از دوره تنظیمات (دوران سلطان عثمانی عبدالمجید سنه ۱۸۳۹) اثرات منفی مقلدین غرب را مثل بیشتر هنرهای تزئینی در صنایع سوزن کاری نیز می توان دید خصوصا بعضی از صنایع دستی مان مثل بافتنی، ریزه کاریها از راه سنتی از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و تا به امروز رسیده است. هم چنین طبق آداب و رسوم در ترکیه در جهیزیه هر دختر جوان هنرهای دستی بخصوص هنرهای سنتی سوزن کاری را می توان دید. این موضوع مشخص کننده اینست که این هنر از قدیم تا به امروز رسیده و مهمترین تاثیر آن در زنده ماندن این هنر بوضوح دیده می شود.

سوزن کاریها را با توجه به وسایل، ملزومات و روش تولید می توان به ۹ دسته تقسیم کرد:

۱- ظریف کاری با سوزن ۲- ظریف کاری با قلاب ۳- ظریف کاری با ماسوره ۴- ظریف کاری با سنجاق ۵- ظریف کاری با غوزه ۶- ظریف کاری با پشم ۷- ظریف کاری با موم ۸- ظریف کاری با منجوق ۹- بافتنی های ظریف

سوزن کاری با منجوق نوعی از سوزن کاری است که ملزمه اصلی آن قلاب و منجوق و با استفاده از وسائل کمکی مانند سوزن، سنجاق، ماسوره و نخ ساخته و تولید می شود. این منجوق ها بین مردم به عنوان منجوق سنگی، منجوق کریستالی، منجوق جان جان، منجوق آهک و منجوق مروارید نامگذاری شده است.

با توجه به تحقیقاتی که در مناطق آدانا و ایچل انجام داده ایم ئ با در نظر گرفتن وسایل مورد استفاده در سوزن کاری با منجوق در بین سالهای ۱۹۹۱-۱۹۴۰ این نوع هنرهای بافتنی به گروههای ذیل تقسیم بندی شده اند:

۱- کارهائیکه با قلاب انجام شده، ۲- کارهائیکه با سوزن انجام گرفته، ۳- کارهائیکه با استفاده از قلاب و سوزن انجام گرفته، ۴- کارهائیکه با قلاب و سنجاق انجام گرفته است.

متد بافتن که در سوزن کاری منجوق مورد استفاده قرار گرفته دو نوع می باشد:

۱- زنجیر (گره های فشرده با فاصله بسیار کم یا بدون فاصله) ۲- تور ( گره با فاصله بیشتر) در ساخت و تولید سوزن کاری با منجوق دو کار اساسی انجام می گیرد یکی آمادگی و دیگری بافتن. در بخش آمادگی منجوق ها با توجه به موضوع، مدل و خصوصیات سوزن کاری به نخ رج می شود. در رج کردن منجوق ها، ازسوزن استفاده می شود. در سوزن کاریهای تک رنگ اگر منجوق به شکل ردیفی یا قطاری تهیه شده باشد بدون استفاده از سوزن، منجوق از نخ ردیف به نخ اصلی غلتانده می شود. منجوق های به رج شده به نخ سوزن کاری مناسب با نمونه خود بوسیله تعداد نخ مشخص و روش قلاب ساده سوزن کاری با ایحاد آثار نمونه هنری تکمیل می گردد.

بطور کلی سوزن کاری منجوق کنار پارچه های نازک را تزیین می کند در نتیجه تحقیقاتی که بر روی ۸۶ عدد سورن کاری منجوق انجام گرفته در این سوزن کاریها بیشترین رنگ سفید و سپس به ترتیب قرمز، آبی، سبز و به تعداد کمی زرد، نارنجی، سیاه،‌قهوه ای و رنگ بنفش مشخص گردیده است رنگها بیشتر براق می باشند.

در این مناطق موضوعات انتخاب شده از سوزن کاریها با منجوق بیشتر به عنوان سمبلیک بوده و از نوع نباتی، هندسی و موضوعی می باشند. روشهای بکار برده شده در نمونه ها بیشتر کارهای زنجیری، قلاب و سوزن می باشد.

کارهای زنجیری که در نمونه ها در کناره پارچه های نازک انجام می گیرد بصورت فاصله دار مکرر تنظیم شده است.

در نتیجه، سوزن کاریهای منجوق که با پیامهاو اسامی مخصوص بخود مانند خانم چانتاسی، ارگن بییغی، دلی دوت، گونه باکان، ریریش کین لی، قیزلار جوشتوران، عاشق یولونو شاشیر میش، نامرون، بالیک کیل چیغی،‌جلوه لی، کوتوله، جیم جیمه.

اگر چنانچه نمونه های منحصر بفرد سوزن کاریهای ساخته شده که در بیشتر مناطق آناتولی انجام می گیرد تحقیق و معرفی شوند و بدون تخریب در کیفیت آن تکثیر و تولید شوند علاوه بر تاثیر مثبت در اقتصاد کشور خدمت شایانی به فرهنگ و هنر ترکیه نیز خواهد نمود.

سایر اطلاعات

جورابها :

در بررسی مجموعه لباسهای ملی ترکیه آثار هنری مخصوص بخود، جورابهای بافتنی با تناسب رنگهایشان مورد توجه است. در فرهنگ و لغت نامه صنعت و هنر عنوان لباس بافتنی که به پا پوشیده می شود معرفی می گردد.

جورابهای دست باف که در بین صنایع دستی ترکیه جایگاه مهمی دارد فقط در کنار این جلب توجه وسایل، مفهوم و آثار هنری جورابهای دست بافت با ماشینی شدن این صنعت اهمیت قدیمی خود را از دست داده است. جورابهای رست بافت، بوسیله نخهای پنبه ای، پرز،‌ پنبه، مو و یا ابریشم و با یک یا پنج میل فلزی بافته می شود. مشخص ترین خصوصیات جورابهای دست بافت را آثار نمونه ای آن تشکیل میدهند. جورابهای بافته شده با توجه به مناطق مختلف است. جورابهای مورد استفاده قرار گرفته توسط اشخاص معرف موقعیت اجتماعی، جنسیت بچه ها و تعداد آنهاست. رنگ ها و نمونه های جوراب مخصوص مردان، زنان، کودکان، جوانان و سالخوردگان متفاوت است.

بافتنی های صاف، همواره ویا مستقیم که بوسیله پنج میل بافته میشود و در آن باکم و زیاد کردن گره ها نمونه های آثار بوجود می آید مورد توجه است.

منبع نجفدر

#ترکیه #صنایع_دستی #آثار_هنری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید