صادرات ترکیه

صادرات گاز از ایران به ترکیه

صادرات گاز ایران به ترکیه

در نیمه نخست امسال ایران مجموعا پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکب گاز را از مرز بازرگان به ترکیه صادر نمود

مدیرعامل شرکت انتقال گاز، سعید توکلی، در این خصوص میگوید: ایران به طور میانگین روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر مینماید. ما در این خصوص با ترکیه قرارداد سالانه داریم و بر اساس این قرارداد حجم مشخصی از گاز می باید طی یکسال به ترکیه تحویل داده شود. از اینرو در زمان های اوج مصرف گاز، نظیر زمستان، این حجم از صادرات گاز به ترکیه کاهش داده می شود.

وی تصریح کرد: حجم صادرات به ترکیه در طول سال ۹۵، هشت میلیارد مترمکعب و در نیمه نخست امسال در مجموع پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.

صادرات گاز به ترکیه با ادامه خط لوله دوم سراسری انتقال گاز که منبع اصلی تامین گاز پالایشگاه گازی فجر جم است، انجام می شود و این خط لوله تا قزوین ادامه می‌یابد و از آنجا یک خط لوله به سمت استان آذربایجان غربی منشعب می‌شود و سرانجام در مرز بازرگان این گاز را به ترکیه صادر می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز تصریح کرد: شبکه انتقال گاز ایران یک شبکه انحصاری نیست به عنوان مثال فقط یک خط لوله انحصاری برای صادرات گاز به ترکیه در نظر گرفته نمی شود زیرا به سبب پایداری و انعطاف عملیاتی که در کشور ما وجود دارد این قابلیت را داریم که هر مسیری را از بخش‌های مختلف تامین کنیم تا در مواقع بحرانی دچار مشکل نشویم.

توکلی اظهار کرد: خط صادراتی به ترکیه که از قزوین منشعب می‌شود و تا آذربایجان ادامه دارد، ۴۸ اینچ است و از تبریز تا بازرگان نیز قطر آن ۴۰ اینچ می‌شود که افزون بر تامین بخشی از مصارف داخلی آذربایجان در انتها گاز را تحویل مرز صادراتی می‌دهد؛ ایستگاه‌های قزوین، خرمدره، زنجان، هشترود، تبریز و مرند به وسعت ۶۹۶ کیلومتر روی این خط قرار دارند که در مجموع خط دوم آذربایجان نامیده می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید