صادرات ایران به ترکیه

۷/۵ میلیارد دلار صادرات ایران به ترکیه در سال ۲۰۱۷

افزایش ۵۶ درصدی صادرات ایران به ترکیه

صادرات ایران به کشور ترکیه با رشد ۵۹ درصدی نسبت به سال قبل به ۷/۵ میلیارد دلار رسیده است.

آمارهای منتشره از سوی اداره آمار ترکیه نشان از این دارد که مبادلات تجاری میان دو کشور ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۷ به ۱۰/۷۵۱ میلیارد دلار رسیده است که با توجه به آمار صادرات در سال گذشته این میزان به اندازه ۱۱ درصد رشد داشته است. مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۶/۶۶۵ میلیارد دلار گزارش شده است.

در سال ۲۰۱۷ صادرات ترکیه به کشور ایران نسبت به سال قبل آن ۳۴ درصد افت داشته است و مبلغ صادرات این کشور به ایران به ۳/۲۵۹ میلیارد دلار رسیده است. ترکیه در سال قبل چیزی در حدود ۴/۹۶۶ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده است.

ایران هشتمین مقصد صادراتی ترکیه در سال ۲۰۱۷ بده است و ایران ۲/۱ درصد از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است.

علیرغم افتی که در صادرات ترکیه به ایران مشاهده میشود اما واردات ایران به این کشور در سال ۲۰۱۷ رشد قابل توجه ۵۹ درصدی داشته است که یکی از دلایل عمده آن بالا رفتن قیمت نفت و گاز بوده است. بخش اعظمی از صادرات ایران به ترکیه را نفت و گاز تشکیل میدهد.

صادرات ایران به ترکیه در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۴/۶۹۹ میلیارد دلار بوده که این رقم با رشد ۵۹ درصدی به ۷/۴۹۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است. ایران دوازدهمین صادرکننده به ترکیه در این سال بوده و سهم۳/۲ درصدی از کل واردات ترکیه داشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید