تصمیم مشترک ترکیه و فرانسه

تصمیم مشترک ترکیه و فرانسه بر علیه آمریکا

تصمیم مشترک ترکیه و فرانسه برای مقابله با تحریم های ضدایرانی آمریکا

به گفته وزیر دارایی ترکیه این کشور در صدد مقابله با رفتارهای یکجانبه آمریکا در زمینه اقتصادی که واضح ترین آن تحریم های ضد ایرانی است، با فرانسه به یک تصمیم مشترک رسیده است.

«برات آبلایراک» در سفر وزیر دارایی ترکیه به پاریس، در کنفرانس خبری مشترک با «برونو لو مارین» همتای برات آبلایراک، از تصمیم مشترک دو کشور برای مقابله با تحریمهای ضدایرانی آمریکا خبر داد.

پس از امتناع آمریکا از استرداد «فتح الله گولن» معارض سیاسی ترکیهای که آنکارا وی را دست پشت پرده کودتای نافرجام تابستان ۱۳۹۵ میداند، روابط دو کشور وارد فاز تنش و چالش شد.

در ماههای اخیر و با زندانی شدن «اندرو برانسون» کشیش جاسوس آمریکایی در ترکیه، شدت تنشها بالا رفت و آمریکا تحریمهایی را علیه ترکیه اعمال کرد؛ این تحریمها در ابتدا باعث کاهش چشمگیر ارزش لیر ترکیه شد ولی با یارگیری ترکیه در میان متحدانش و بخصوص پس از کمک ۱۵ میلیارد دلاری قطر، این روند کاهشی متوقف شد. ترکیه حتی تحریمهای متقابلی را علیه آمریکا اعمال کرده است.

برات آبلایراک داماد رئیسجمهور ترکیه و وزیر اقتصاد این کشور که برای تحکیم روابط اقتصادی با شرکای تجاری کشورش راهی پاریس شده، در پایان سفرش به اعلان مواضع مشترک آنکاراپاریس در قبال تحولات سیاسیتجاری اخیر منطقه پرداخت و گفت که طرفین بر سر اهمیت ثبات اقتصادی ترکیه برای ثبات منطقه نظر مشترک دارند.

آنطور که دیلی صاباح خبرداده، آبلایراک همچنین گفته که ترکیه و فرانسه در سازمان تجارت جهانی، بر سر تعرفههای غیرقانونی آمریکا بر فولاد ترکیه، موضعی مشترک خواهند داشت.

وزیر دارایی ترکیه در خصوص مواضع فرانسه در قبال تحریمهای آمریکا علیه کشورش گفت: «از همان روز اول، فرانسه موضعی بسیار خوب در قبال این گامها (تحریمهای آمریکا) اتخاذ کرده است؛ گامهایی که اقتصاد منطقه و بینالملل را هدف گرفتهاند. من از همتای عزیزم به خاطر این مسئله تشکر میکنم

وزیر دارایی ترکیه به تصمیم «دونالد ترامپ» رئیسجمهور آمریکا برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریمهای رفعشده به واسطه برجام هم پرداخت و گفت که ترکیه و فرانسه «موضع مشترکی در خصوص تصمیم یکجانبه ایالات متحده در قبال ایران» دارند و تصمیم به اقدام مشترک در مقابله با این یکجانبهگرایی گرفتهاند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید