نشست وزای فرانسه و ترکیه

ترکیه میزبان نشست وزارتی در ماه فوریه خواهد بود

نشست وزرای فرانسه و ترکیه

کشور ترکیه در ماه فوریه میزبان نشست وزارتی در خصوص گفتگو درباره سوریه خواهد بود. در این نشست رهبرانی از ترکیه و فرانسه حضور خواهند داشت تا با یکدیگر در خصوص مسائل سوریه گفتگو نمایند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای وی در دیداری که روز جمعه داشتند از تصمیم خود درباره این نشست با هدف دستیابی به یک راهکار سیاسی برای سوریه اطلاع دادند. این نشست که در ماه فوریه برگزار خواهد شد، در سطح وزرای خارجه کشورهای غربی و کشورهای خاورمیانه خواهد بود که محل برگزاری آن در ترکیه می باشد.

نخست وزیر فرانسه، ماکرون در پایان دیدار خود با رجب طیب اردوغان در پاریس گفت: ترکیه قصد دارد تا این نشست را در ماه فوریه برگزار نماید.

وی در ادامه گفت: دیدگاه‌های ترکیه و فرانسه و منافع استراتژیک دو کشور به یکدیگر نزدیک شده و امیدواریم بتوانیم با همکاری یکدیگر به راهکاری مفید و دائم درباره بحران سوریه دست یابیم.

اردوغان با لحنی هشدار آمیز گفت: پس از این نشست متوجه خواهیم شد که آیا امکان پیشروی در پرونده سوریه وجود خواهد داشت یا خیر.

ماکرون که به تقویت نقش فرانسه در پرونده سوریه تمایل دارد گفت، معتقد است دو نشست آستانه و سوچی به خاطر مواضع ایران و روسیه به انحراف کشیده شده است.

وی مدعی شد: ایران و روسیه تلاش می‌کنند نفوذشان را تقویت کنند و به جای کمک به ایجاد ثبات در وضعیت فعلی سوریه برای تسویه حساب‌های خود تلاش می‌کنند.

اردوغان نیز اعلام کرد: آستانه و سوچی نه تنها جایگزین نشست‌های ژنو نیستند بلکه مکملی برای مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل به شمار می‌روند.

اردوغان همچنین از ائتلاف تحت امر آمریکا که فرانسه نیز یکی از اعضای آن است خواست تا حمایت از کردهای سوریه را که آنکارا آن‌ها را بخشی از حزب کارگران کردستان ترکیه “پ.ک.ک” می‌داند متوقف کند.

کشورهای ذیربط در پرونده سوریه که قرار است وزرای خارجه‌شان ماه فوریه در ترکیه با یکدیگر دیدار کنند شامل آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس، ایتالیا، ترکیه، عربستان، امارات، اردن، قطر و اتحادیه اروپا هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید