ترکیه غول نساجی و پوشاک جهان

ترکیه غول نساجی و پوشاک جهان

ترکیه غول نساجی و پوشاک جهان

دولت ترکیه صنعت نساجی و پوشاک این کشور را به عنوان یکی از صنایع استراتژیک خود تعریف کرده و از آن به صورت ویژه حمایت می کند.

محصولات صنعت نساجی و پوشاک ترکیه هم اکنون در بازارهای سراسر جهان به فروش می روند و این کشور هدف گذاری کرده که صادرات ۲۰ میلیارد دلاری فعلی خود را در این حوزه به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار طی ۱۵ سال آینده برساند.

از نظر رتبه بندی جهانی نیز صنعت نساجی ترکیه جزو پنج کشور اول دنیا در کنار غول هایی مانند چین و هند محسوب می شود.

 

اما در حالی که هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع نساجی ایران امروز به کار خود پایان می دهد، بررسی آمار و ارقام نشان داد که از ۱۲۰ شرکت خارجی حاضر در نمایشگاه امسال ۸۰ شرکت ترک بودند.

تعداد شرکت های ترک حاضر در نمایشگاه امسال تنها به اندازه ۱۰ شرکت کمتر از تولیدکنندگان ایرانی حاضر در نمایشگاه بود که این موضوع در نوع خود بسیار جالب توجه است.

علی مرادی گفت: دولت ترکیه بیش از ۵۰ درصد از هزینه مربوط به شرکت تولید کنندگان نساجی و پوشاک این کشور را در نمایشگاه ایران پرداخت کرده است.

او با بیان این که این اقدام در راستای حمایت از صادرات نساجی و پوشاک ترکیه انجام می شود، عنوان کرد دولت ترکیه بسته به نوع نمایشگاه و محصولات عرضه شد در آن بین ۱۰ تا ۶۰ درصد به تولید کنندگان خود یارانه پرداخت می کند.

وی اضافه کرد برای هر یک از شرکتهای ترک حاضر در نمایشگاه امسال تهران یک تا دو بلیت رایگان ترکیش ایرلاین از سوی دولت ترکیه اختصاص یافته و بخش اعظم هزینه حمل بار شرکت کنندگان ترکیه در نمایشگاه نیز پرداخت شده است.

به گفته وی هزینه هر متر غرفه در نمایشگاه نساجی تهران برای خارجیها ۲۵۰ یورو بوده که شرکت های ترک تنها حدود ۱۰۰ یورو از این مبلغ را پرداخت کرده و مابقی توسط ترکیه تقبل شده است.

او با انتقاد از این که در ایران هیچ حمایتی از تولیدکنندگان برای شرکت در نمایشگاه های خارجی و عرضه توانمندی هایشان نمی شود، گفت حمایت از حضور در نمایشگاه های خارجی حدود دو سال است که به دلیل کمبود بودجه قطع شده و این در حالی است که در گذشته تا ۵۰ درصد به تولید کنندگان برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی یارانه داده می شد.

مرادی تاکید کرد بدون حضور در نمایشگاه های خارجی ایران نمی تواند در زمینه صادرات جهشی داشته باشد.

مجری برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی نساجی اظهار کرد امسال از حضور بسیاری از تولیدکنندگان چینی در نمایشگاه نساجی تهران جلوگیری شد که چرا که چینی ها قصد داشتند عمدتا محصولات کم کیفیت خود را در نمایشگاه عرضه کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید