انتقاد تند روسیه و ترکیه از آمریکا

انتقاد تند روسیه و ترکیه از آمریکا

انتقاد تند روسیه و ترکیه از آمریکا

کشورهای روسیه و ترکیه فردای روز بازگشت تحریم های ایران، از آمریکا انتقاد کردند. اولین واکنش وزیر امور خارجه روسیه پس از بازگشت تحریم ها این بود که این اقدام را کاملا غیرمشروع بیان نماید و آن را ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل دانست.

آقای لاوروف نحوه اعمال و اعلام تحریمهای امریکا را به شدت ناامیدکننده دانست و با اشاره به تحریمهایی که آمریکا علیه خود روسیه وضع کرده گفت که با وجود تحریمها راههایی برای جلب همکاری با ایران پیدا خواهد شد.

آمریکا شش ماه بعد از خروج از توافق هستهای ایران، روز دوشنبه پنج نوامبر تحریمهای ایران را که بعد از امضای برجام برداشته بود، به طور کامل بازگرداند و افراد و شرکتهای تازهای را به فهرست این تحریمها اضافه کرد.

ترکیه از تحریمها تبعیت نمیکند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم تحریمهای آمریکا علیه ایران رااشتباهخوانده و گفته کشورش از این تحریمها تبعیت نخواهد کرد.

آقای اردوغان روز سهشنبه شش نوامبر تحریمهای آمریکا راگامی در جهت بیثبات کردن جهانتوصیف کرد و گفتما نمیخواهیم در یک دنیای امپریالیستی زندگی کنیم.”

پیش از آقای اردوغان، مولود چاوشاوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم با انتقاد از تجدید تحریمهای آمریکا، منزوی کردن ایران را خطرناک توصیف کرد و گفت که مجازات کردن مردم ایران ناعادلانه است.

آقای چاوشاوغلو که به ژاپن سفر کرده به خبرنگاران گفت : “من تصور نمیکنم که این تحریمها هیچ نتیجهای داشته باشد. به نظر من گفتگوی معنادار و مذاکره مفیدتر از تحریمها است.”

پیش از این اتحادیه اروپا هم از این اقدام آمریکا انتقاد و ابراز تاسف کردند و گفتند که ایران به تعهدات خود در توافق هستهای پایبند بوده است.

معافیت از تحریم نفتی

تحریمهای آمریکا علاوه بر بانکها و موسسات مالی و صنعت حمل و نقل، صادرات نفت خام ایران را هدف قرار داده است.

با وجود آن که آمریکا هدف خود را به صفر رساندن فروش نفت خام ایران همزمان با موعد بازگشت تحریمها اعلام کرده بود، اما در نهایت به تعدادی از کشورها معافیت موقت از تحریم برای خرید نفت ایران داد.

ترکیه یکی از هشت کشوری است که برای ادامه خرید نفت از ایران، از آمریکا معافیت گرفته است.

مولودد چاوش اوغلو در توکیو گفت که برای کشورهایی مثل ترکیه و ژاپن جایگزین کردن منابع انرژی برای تبعیت از تحریمها کار آسانی نیست.

علاوه بر ترکیه کشورهای ژاپن، چین، هند، کره جنوبی، تایوان، ایتالیا و یونان هم معافیت موقت از تحریمهای نفتی آمریکا علیه ایران را دریافت کردهاند.

وزیر خارجه ترکیه هشدار داد کهنهتنها کشورهای همسایه بلکه بسیاری از کشور در مناطق مختلف جهان از این تحریمهای یکجانبه ضربه میخورند.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید