اتهام کارمند کنسولگری آمریکا

اعلام جرم ترکیه علیه کارمند کنسولگری آمریکا

اتهام کارمند کنسولگری آمریکا

اعلام جرم ترکیه علیه کارمند کنسولگری آمریکا

رسانه های ترکیه اعلام کرده اند که دادستانی این کشور کیفرخواستی ۷۸ صفحه ای علیه کارمند کنسولگری آمریکا تدوین کرده است. این فرد پیشتر به اتهام ارتباط با تروریسم بازداشت شده بود.


نیروهای پلیس ترکیه «مِتین توپوز» را در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ به اتهام ارتباط با شبکه سازمانیِ فتحالله گولن بازداشت کردنددولت اردوغان، گولن را طراح اصلی کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ میداند. گولن هماکنون در خاک آمریکا به سر میبرد و واشنگتن تاکنون به خواسته آنکارا برای خروج او و تحویلش به دولت ترکیه بیاعتنا بوده است.
روابط بین این دو عضو سازمان نظامی ناتو به علت حمایت آمریکا از شبهنظامیان کُرد در شمال سوریه، طرح ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی روسیه، و اقدام واشنگتن به زندانیکردن مدیر یکی از بانکهای دولتی ترکیه به اتهام دور زدن تحریمهای ایران، تیره و تار شده است.
بازداشت توپوز به همراه دو کارمند دوتابعیتی دیگر کنسولگری آمریکا در آنکارا به اتهام تروریسم از دیگر موارد تنش بین آمریکا و ترکیه است. واشنگتن بارها خواستار آزادی این سه کارمند کنسولگری خود در ترکیه شده است.
رویترز به نقل از رسانههای محلی ترکیه افزود در کیفرخواست ۷۸ صفحهای دادستانی ترکیه آمده است که متین توپوز ارتباط خیلی نزدیکی با افسران پلیسی داشته است که نقش مهمی در کودتای نافرجام ایفا کردند. همچنین گفته میشود اردوغان و بنعلی ییلدریم، نخستوزیر سابق ترکیه از جمله شاکیان این پرونده هستند.
بنا به قوانین کنونی ترکیه، اکنون و با آمادهشدن کیفرخواست، یک قاضی باید تصمیم بگیرد که آیا پرونده توپوز در دادگاه مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت یا خیر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید