تفاوت اقامت و تابعیت

آیا اقامت همان تابعیت است؟

تفاوت اقامت و تابعیت

این روزها با بسته بودن گیت کشورهای پناهنده پذیر برای اتباع ایرانی و در نتیجه طولانی شدن پروشه پناهجویی تعداد زیادی از پناهجویان به فکر اخذ #اقامت_ترکیه افتاده اند و یا تعدادی از هموطنان ایرانی با دیدن تبلیغات رنگ و وارنگ در شبکه های مجازی و رسانه های دیداری به امید اخذ تابعیت ترکیه آن هم با هزینه اندک پا در این مسیر می گذارند.

متاسفانه در تبلیغات صورت گرفته سهوا یا عمدا تعریف حقوقی کلمه اقامت و تابعیت برای مشتری تفسیر نمی شود و هدف بیشتر  کسانی که اینکار را انجام میدهند جذب مشتری به هر قیمتی است.
تمام کسانی که به صورت قانونی وارد کشور ترکیه شده باشند، سرمایه اندکی داشته در صورت نداشتن مشکلات امنیتی می توانند نسبت به اخذ اقامت توریستی یا ملکی اقدام نمایند اما هیچ یک از این دو روش اخذ اقامت منجر به اعطای تابعیت ترکیه نخواهد شد.
شرط لازم و کافی برای اینکه فرد حایز اخذ تابعیت ترکیه گردد سرمایه گذاری حداقل ۱ میلیون دلار بعلاوه رعایت تبصره های قانونی این امر می باشد
البته راه دیگری هم وجود دارد که فرد بعد از حداقل سه تا پنج سال ** فقط کاندید اخذ تابعیت خواهد بود یعنی اداره مهاجرت ترکیه هیچ الزامی نسبت به دادن تابعیت به اینگونه افراد نخواهد داشت** میتواند اقامت ترکیه را بدست آورد و آن هم اخذ ویزای کار و پرداخت مالیات و بیمه و یا سرمایه گذاری های خرد که منجر به اخذ ویزای کاری میگردد است.
بعضی از متقاضیان فکر می کنند با خرید خانه ای در حد ۱۵۰ الی ۳۰۰ میلیون تومان یا سرمایه گذاری در همین حد می توانند فی الفور یا با گذر زمان تابعیت ترکیه را اخذ نمایند امری که نه در ترکیه و نه در هیچ کشور دیگری ممکن و میسر نخواهد بود چون اگر اینگونه بود تا کنون تعداد خارجیانی که تابعیت دوگانه ترکیه را داشتند از خود اتباع ترکیه بیشتر می شد و این مساله عملا خط قرمز امنیتی ترکیه می باشد.
تنها راه مطمین برای اخذ تابعیت ترکیه ازدواج با تبعه ترک و طی پروسه زمانی مربوط به آن می باشد وگرنه در کلیه روندهای دیگر (سرمایه گذاری خرد یا ویزای کار) همه چیز بستگی به نظر افسر اداره مهاجرت دارد.

  • اخذ اقامت توریستی به هیچ وجه منجر به اخذ تابعیت نمی گردد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید