آزمون های ورود به دانشگاه ترکیه

آزمون های ورود به دانشگاه ترکیه

آزمون های ورود به دانشگاه ترکیه

 آزمون YÖS در دو قسمت ارائه میشود که در زیر درباره آن اطلاعاتی برای شما آورده شده است:


قسمت اول: شامل سوالات هوش و استعداد تحصیلی و ریاضی و هندسه در حد دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی، و شامل ۸۰ الی ۱۰۰ سؤال تستی ۵ گزینه ای است که به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می گردد و مبنای اصلی پذیرش دانشجو در دانشگاههای برگزارکننده می باشد. اخذ حداقل ۴۰ الی ۵۰ نمره برای قبولی الزامی است. دانشگاه ممکن است بنا به تشخیص خود مواد دیگری نیز به آزمون اضافه نماید.
قسمت دوم: شامل دانش زبان ترکی است که هیچ تاثیری بر نتیجه آزمون نداشته و تنها میزان آشنایی داوطلبان به این زبان مورد بررسی قرار می گیرد. البته در شرایط مساوی ممکن است نتیجه آزمون ترکی هم مورد توجه قرار گیرد.ضمنا افرادی که در این آزمون امتیاز کافی کسب کنند ویا تا شروع سال تحصیلی بتوانند مدرک تومر ارایه نمایند، از یک سال دوره آمادگی زبان ترکی معاف خواهند بود.
یک داوطلب ایرانی برای قبولی در رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاههای دولتی ترکیه باید حداقل به ۹۰- ۹۵ درصد سوالات پاسخ صحیح بدهد، ویا به عبارتی جزو ۱۰ نفر اول آزمون آن دانشگاه باشد. مثلا اگر حداکثر نمره یک آزمون را از ۱۰۰ در نظر بگیریم، برای قبولی در رشته دندانپزشکی باید حداقل نمره ۹۵ کسب شود.


برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان، فنی حرفه ای، کار دانش و هنرستان که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه می باشند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

آزمون  SAT:

آزمون SAT آزمونی است که پس از اتمام دوره متوسطه و برای ورود به دانشگاه های آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد و به زبان انگلیسی در دو نوع General و Subject برگزار می گردد.
این آزمون در کشور ترکیه در شهرهای آنکارا،استانبول،ازمیر و آدانا نیز برگزار می شود و نوع General آزمون یعنی SAT1 )که شامل قسمتهای ریاضی و درک مطلب زبان انگلیسی است) به عنوان یک آزمون استاندارد بین المللی برای ورود به دانشگاههای کشور ترکیه نیز مورد قبول است. دانشگاههای ترکیه حداقل امتیاز ۱۱۰۰ در مجموع ( حداقل ۶۰۰ از بخش ریاضی و ۵۰۰ از بخش زبان) را برای پذیرش دانشجو می خواهند. برای قبولی در رشته های علوم پزشکی دانشگاههای دولتی ترکیه حداقل امتیاز ۱۳۰۰ در مجموع مورد نیاز است.
SAT (Scholastic Aptitude Test or Scholastic Assessment Test)
از سال ۱۹۰۱ برگزار می شود. شایان ذکر است که این آزمون در ایران برگزار نمی شود. این آزمون شامل ۳ بخش درک مطلب ریاضیات و رایتینگ است. هر بخش نمره ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ به دانشجو تعلق می گیرد.نمره کل از مجموع نمره ۳ بخش محاسبه می شود.زمان آزمون در مجموع ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه است.
مقرر شده است از ماه مارچ ۲۰۱۶ به بعد سیستم جدیدی در برگزاری آزمون SAT اجرا شود که جزئیات آن اعلام خواهد گردید.
پذیرش با معدل

پذیرش با معدل :
در مورد معدل تحصیلی لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۱ برخی دانشگاهها برای اولین بار با در نظر گرفتن معدل دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی داوطلبان نیز اقدام به پذیرش دانشجو کردند که معمولا نمراتی مابین ۱۵ تا ۱۷ به عنوان حداقل نمرات قابل قبول از طرف دانشگاهها اعلام می شود؛ ولی هیچگاه این روش پذیرش با توجه به حجم گسترده داوطلبان ایرانی و وسعت زیاد نمرات مشابه، بویژه در مورد داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند قابل توصیه نمی باشد و عملا امکان پذیر نیست. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ دانشگاه حاجت تپه آنکارا چند نفر ایرانی را با معدل بالای ۱۹.۵ در دیپلم و پیش دانشگاهی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی پذیرش کرد. از طرفی بر اساس شکایاتی که توسط سندیکاهای آموزشی و برخی دانشجویان و معلمان ترک و خارجی در این زمینه مطرح شد، دادگاه دیوان عدالت اداری ترکیه طی حکمی که در تاریخ ۳/۵/۲۰۱۱ صادر شد (خلاصه انگلیسی آن به پیوست می آید) ، پذیرش دانشجو بدون آزمون را ممنوع کرد. بدین ترتیب انتظار می رود با ابلاغ این حکم توسط سازمان آموزش عالی ترکیه YÖK به دانشگاهها،پذیرش دانشجو از طریق معدل تحصیلی به تدریج متوقف گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید