آزادی کشیش آمریکایی و لغو تحریم

آزادی کشیش آمریکایی در ازای لغو تحریم ها

آزادی کشیش آمریکایی و لغو تحریم ترکیه

توافقاتی میان آنکارا و واشنگتن صورت گرفته است که بر طبق آن کشیش آمریکایی که دو سال پیش به جرم جاسوسی در کشور ترکیه بازداشت شده بود،به زودی آزاد خواهد شد.

این کشیش آمریکایی که «اندرو برانسون» نام دارد و در زندان های ترکیه زندانی است قرار است در ازای لغو تحریم های ترکیه به آمریکا بازگردانده شود.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست در روز پنجشنبه، دولت آمریکا به این دیدگاه خوش بین است و بر مبنای مذاکرات انجام شده از اتهامات برانسون کاسته خواهد شد و دوران محکومیت به دوسالی که وی در زندان ترکیه به سر برده است،کاهش یافته و یابقیه دوران محکومیت او در آمریکا سپری شود. پس از جلسه ای که روز جمعه برگزار شد، تصمیم به آزادی این کشیش طی چند روز آینده گرفته شد.

طبق گفته های افراد آگاه که درخواست عدم افشای نامشان را دارند، بر اساس این توافق که بخشی از مذاکره مربوط به آن در جریان دیدار ماه گذشته روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، و به موجب آن برانسون بزودی آزاد خواهد شد.

با این حال مقامهای آمریکایی فعلا درباره صحبت در مورد این توافق احتیاط به خرج میدهند، چراکه تابستان پارسال هم توافق مشابهی به دست آمده بود، اما نهایتا این توافق به هم خورد و طرفین یکدیگر را مقصر شکست گفتوگوها اعلام کردند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا نوشته واشنگتن «امیدوار است» که برانسون آزاد شود، اما از توافق ادعایی برای آزادی وی بیاطلاع است.

پرونده برانسون که از سوی ترکیه به حمایت از عاملان ادعایی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم شده، در ماههای گذشته به عامل تنش میان واشنگتن و آنکارا بدل شده است. آمریکا به همین بهانه تحویل جنگندههای اف۳۵ به ترکیه را به حال تعلیق درآورده و تعرفههای تجاریای را نیز علیه این کشور وضع کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید