اداب و رسوم ترکیه

آداب و رسوم ترکیه

آداب و رسوم ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپای ـ آسیایی) است و با وسعت حدود ۷۸۳ هزار کیلومترمربع، فقط بخش کوچکی از امپراتوری عثمانی به حساب می آید. به باور کارشناسان، فرهنگ در ترکیه ترکیبی از آداب و سنن ناهمگون عثمانی، اروپایی، خاورمیانه‌ای و آسیای مرکزی است. موقعیت جغرافیایی ترکیه و هم جواری آن با کشورهاب اروپایی، روی فرهنگ وآداب ورسوم مردم ترکیه تاثیر بسزایی گذاشته است. ترک ها مردمی خانواده دوست و خونگرم هستند.

در ۲۴ ژوییه ۱۹۲۲ و درچارچوب پیمان لوزان، ترکیه امروزی از امپراتوری فروپاشی شده عثمانی جدا شد و به طور رسمی اعلام موجودیت کرد.

مصطفی کمال پاشا که بعدها به آتاترک مشهور شد، به عنوان بنیانگذارجمهوری ترکیه شناخته می‌شود و مردم این کشور از او به عنوان پدر ترکیه مدرن یاد می‌کنند. آتاترک در سال ۱۹۲۳، ترکیه امروزی را بنا نهاد و تا سال ۱۹۳۸ ریاست جمهوری این کشور را بر عهده داشت.

 آتاترک در طول مدت مسئولیتش تلاش خود را بر روی آنچه او از آن با عنوان مدرنیزه کردن ترکیه یاد می‌کرد، متمرکز کرد، اما برخی اقدامات او مانند کشف حجاب، سرکوب عشایر و اجباری کردن پوشیدن لباس‌های اروپایی موجب بروز موجی از اختلاف میان لایه‌های مختلف جمعیتی ترکیه شد. ترکیه در سال‌های اولیه پس از تأسیس، شاهد رشد سریع ادبیات و هنر، مخصوصاً‌ نقاشی، معماری و مجسمه‌سازی بود.

فرهنگ مردم ترکیه در یک قرن اخیر تغییراتی اساسی کرده است. امروزه شاید بتوان ترکیه را یگانه کشوری دانست که بخش‌های بزرگی از فرهنگ شرقی و غرب را همزمان در خود دارد.

موسیقی

 موسیقی در ترکیه از ترکیبی از موسیقی محلی آسیای مرکزی، غربی، کلاسیک ایرانی، اروپای مدرن و پاپ آمریکایی تشکیل شده است. در حال حاضر موسیقی پاپ در ترکیه طرفداران زیادی دارد و مردم این کشور کمتر به موسیقی سنتی علاقه نشان می‌دهند.

کوتاه از فرهنگ و آداب و رسوم در کشور ترکیه

براساس اسناد موجود، سازهای بادی برنجی و کوبه‌ای در «ینی چری» یا همان واحدهای ویژه ارتش امپراتوری عثمانی کاربرد داشته است، اما در حال حاضر و با توجه به گرایش ترک‌ها به موسیقی پاپ، کمتر موسیقی را می‌توان یافت که فقط از این نوع سازها استفاده کرده باشد.

آداب مذاکره

فرهنگ عمومی ترکیه مشترکات فراوانی با آداب و رسوم ایران دارد. همین وضعیت در زمینه‌ی رفتارهای تجاری نیز صدق می‌کند. از این رو، عادت‌های مردم ترکیه به هنگام مذاکرات تجاری چندان برای ما ناآشنا و غریب نیست. مذاکره در کشور ترکیه با آرامش و بدون شتاب در رسیدن به نتیجه انجام می‌شود. برخی از دانستنی‌ها درباره‌ی فرهنگ مذاکره در این کشور عبارتند از:

• ترک‌ها به روابط بلند مدت و پایبندی به تعهدات اهمیت فراوانی می‌دهند.
• ملاقات و جلسات تجاری ابتدایی، بیشتر به منظور ایجاد شناخت و آشنایی اولیه بازرگانان است.
• استفاده از یک مترجم یا فرد آشنا به زبان ترکی و انگلیسی به همراه تیم در هنگام مذاکرات تجاری ضروری است.
• در زمان گفتگو صبر و حوصله داشته باشید و از بی حوصلگی و عجله خودداری کنید. بحث با بازرگانان ترکیه نیازمند گذر زمان است.
• با ترک‌ها محکم دست بدهید، چرا که نشانه صمیمت و رضایت است.
• ترک‌ها در حین صحبت مستقیما به شما نگاه می‌کنند، شما هم باید به آنها نگاه کنید. این کار نشانه اهمیت و ادب است.
• در هنگام صحبت کردن، هرگز به طرف گفتگو پشت نکنید. این کار، عملی غیردوستانه است.
• تکان دادن سر به طرفین و بالا بردن ابرو، نشانه نفهمیدن، ناراحت بودن و مخالفت است.

هدایا و سوغات

هدیه دادن و گرفتن در میان ترک‌ها بسیار مرسوم و پسندیده است. برخی از کالاهای لوکس، وسایل زینتی، صنایع دستی، پیراهن‌های خاص از جمله مواردی هستند که مردم ترکیه به عنوان کادو به یکدیگر هدیه می‌دهند. همچنین در فرهنگ مردم ترکیه دادن هدیه و آوردن سوغات برای نزدیکان در هنگام بازگشت از سفر مرسوم است. از این دید، میان مردم ایران و ترکیه شباهت بسیاری وجود دارد و ترک‌ها نیز گاهی در نشست‌های رسمی و ملاقات‌های تجاری از هدیه استفاده می‌کنند.

چانه‌زنی

درباره‌ی مسایل مالی، ترک‌ها بسیار اهل چانه‌زنی هستند. در واقع یکی از خرده‌فرهنگ‌های مردم ترکیه همین چانه‌زنی است که بسیار شبیه به ایران است. در میان ترک‌ها چانه‌زنی در هر نوع خرید از خریدهای کوچک مغازه‌ای گرفته تا معاملات کلان و بین‌المللی جریان دارد.

مراسم ازدواج

مراسم ازدواج در ترکیه همراه بارسوم وعقاید خاصی است.مثلأ هنگامی که دختری ازدواج می کند تمام دوستان وی نامشان رادرون کفش عروس می نویسند ودر پایان مراسم ازدواج اگرکسی نامش از داخل کفش پاک شده باشد، به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد.

درمحله های ترکیه تقریبا هیچ محله ای بدون قهوه خانه نیست ومردهای ترک ساعت ها با دوستانشان در کافه ها وقهوه خانه ها می نشینند و صحبت می کنند . زنان هم برای چای بعد از ظهر در زمان های معینی ، به نام دوره های ۷ تا ۱۷ روزه ،با دوستان و همسایگان خود در یک جا جمع می شوند.

 کوتاه از فرهنگ و آداب و رسوم در کشور ترکیه

اگر مهمانان زود از خانه ترک ها بروند ،نوعی بی احترامی به صاحب منزل وحمل برخوش نگذشتن به مهمان می شود. در کل ترک ها مردم مهمان نوازی هستند و ازدعوت مهمان به منازلشان لذت می برند.

منبع مجله kap

#فرهنگ #آداب_رسوم #ترکیه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید